Ολυμπιακός: Τα «μαύρα» αμυντικά δεκάλεπτα της πενταετίας

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο από τη Μπάγερν και η Euroleague Greece θυμήθηκε τις εφτά άλλες φορές που συνέβη αυτό την τελευταία πενταετία.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο Μόναχο με 85-82 αν και βρέθηκε στο 31' της αναμέτρησης να προηγείται με 12 πόντους διαφορά (55-67).

Οι «ερυθρόλευκοι» στην τελευταία περίοδο έκαναν αρκετά λάθη τακτικής, αλλά το κυριότερο ήταν πως δεν έπαιξαν ίχνος άμυνας με αποτέλεσμα να δεχτούν 30 πόντους από τους γηπεδούχους. Μέχρι ένα σημείο για αυτό ευθύνεται το γεγονός πως έκαναν γρήγορα φάουλ κι έστειλα νωρίς τη Μπάγερν στις βολές με μπόνους, αλλά σίγουρα και η προσήλωσή τους στα αμυντικά τους καθήκοντα ήταν πολύ άσχημη.

Ο Ολυμπιακός για δεύτερη φορά δέχεται σε μία περίοδο τουλάχιστον 30 πόντους κάτι που τα τελευταία πέντε χρόνια έχει συμβεί συνολικά (συμπεριλαμβανομένης και της χθεσινής αναμέτρησης) 8 φορές.

Η Euroleague Greece σας θυμίσει τις περιπτώσεις που οι Πειραιώτες δέχτηκαν σε ένα δεκάλεπτο 30+ πόντους στις πέντε τελευταίες σεζόν.