Βιλερμπάν - Εφές 84-90: Οι Τούρκοι έσπασαν το αήττητο του Astroballe! (vid)

Η Εφές επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 84-90 και υποχρέωσαν τους Γάλλους στην πρώτη ήττα τους στο Astroaballe έπειτα από το 4/4 κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της κόντρα στην Βιλερμπάν, σημειώνοντας την 7η νίκη της έπειτα από 9 αγωνιστικές στη regular season και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην πρώτη απώλεια εντός έδρας.

Ο αγώνας

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ηγήθηκε επιθετικά της Αναντολού Εφές στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Astroballe, σκοράροντας για το 12-19 στο 7:25 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Ζαν-Σαρλ Λιβιό μείωσε σε 22-23 με τρίποντο όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 22-25. Ακολούθως ο Τίμπορ Πλάις ανέβασε τη διαφορά στο +8 (38-44, 18:08), η Βιλερμπάν έκανε σερί 7-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λόμας (45-44, 19:27) ωστόσο η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-46.

Ο Καουντί διαμόρφωσε το 62-63 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 66-70 για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Οι Γάλλοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου ο Τεό Μαλεντόν έκανε το 71-70 από τη γραμμή των βολών ωστόσο η Εφές βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Μπομπουά και Σίνγκλετον (73-80), φτάνοντας στην έβδομη εφετινή νίκη με 84-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 47.4% στο τρίποντο και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλιε Μίτσιτς βοήθησε την Εφές έχοντας 16 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έντουιν Τζάκσον είχε 3 πόντους με 1/5 σου εντός πεδιάς και 2 ασίστ σε 16:26.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά είχε 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 45-46, 66-70, 84-90.