Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 72-74: Απόδραση στην παράταση με φοβερό Ζεκιρί!

Η Βιλερμπάν συνέχισε την τρελή πορεία της στην EuroLeague καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 74-72 και έφτασε στο 5-3! Φοβερός ο Ζεκιρί με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Απ' ότι φαίνεται μόνο... τυχαία δεν είναι η παρουσία της Βιλερμπάν στην διοργάνωση!

Η γαλλική ομάδα συνέχισε με το πόδι στο γκάζι φτάνοντας αισίως στις 5 νίκες ύστερα από 8 ματς. Και μάλιστα κερδίζοντας μέσα σε μια δύσκολη έδρα και έχοντας πραγματοποιήσει μεγάλη ανατροπή! Είναι χαρακτηριστικό ότι πέντε λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας είχε προβάδισμα με 63-55 και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην τελική επικράτηση.

Όμως η Βιλερμπάν με ένα 10-2 έφερε το ματς στα ίσια με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση! Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αστέρας είχε προβάδισμα με 72-71 στα 49'' αλλά ο Ζεκιρί με ένα καλάθι και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο σέντερ της Βιλερμπάν ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (8/10 δίποντα, 2/5 βολές) και 19 ριμπάουντ (!!) όπως επίσης και ο Ζαν Τσαρλς με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Για τη σερβική ομάδα ο Μπάρον είχε 16 πόντους ενώ άλλους 15 πόντους πρόσθεσε ο Λορέντζο Μπράουν. Στα... ρηχά ο Τζέιμς Γκιστ με 2/10 σουτ.

Το ματς

Με τον Λορέντζο Μπράουν να αναλαμβάνει δράση ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε να προηγείται με 12-6 στο πρώτο επτάλεπτο ωστόσο ο Ζαν-Τσαρλς με τη βοήθεια του Ζεκιρί έφεραν το ματς στα ίσια (14-14) με ένα 8-2 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (16-14). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι και το 13' όταν το σκορ ήταν 20-19 υπέρ των γηπεδούχων. Όμως με ένα επιμέρους 13-4 οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων (36-26 στο 18') με τον Λορέντζο Μπράουν να... συνεχίζει ακάθεκτος σε αυτό το διάστημα. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα και η Βιλερμπάν μπόρεσε να αντιδράσει και να «ψαλιδίσει» τον δείκτη του σκορ με ένα 6-0 έως το τέλος του ημιχρόνου (36-32).

Η διαφορά εκτοξεύθηκε εκ νέου στο +9 (41-32) για τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο όχι μόνο δεν μπόρεσε να την αυξήσει έχοντας πάρει και το momentum του ματς, αλλά είδε την γαλλική ομάδα να ισοφαρίζει με ένα σερί 9-0 (41-41) αλλά οι Ντόμπριτς και Μπάρον έφεραν εκ νέου τον Ερυθρό Αστέρα στο +7 (54-47). Στο 35' η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί στους 8 πόντους (63-55) και όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει. Φευ... Η ομάδα του Μίτροβιτς μπόρεσε και πάλι να ισοφαρίσει σε 65-65 ενώ ο Αστέρας έχασε την τελευταία επίθεση για τη νίκη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία 49 δευτερόλεπτα. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε προβάδισμα με 72-71, ο Ζεκιρί έδωσε προβάδισμα στην Βιλερμπάν με 72-73 στα 27'' ενώ ο Λορέντζο Μπράουν υπέπεσε σε λάθος στα 7'' και ο Ζεκιρί ξανά με 1/2 βολές στα 3'' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν κυριάρχησε στα ριμπάουντ έχοντας 9 περισσότερα (46-37) ενώ είχε και καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τονιέ Ζεκιρί ήταν «όλα τα λεφτά» για την Βιλερμπάν έχοντας 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ζαν-Τσαρλς συμπλήρωσε ιδανικά τον Ζεκιρί έχοντας 20 πόντους με 5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/9 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Τζένκινς, Φαγιέ και Κούζμιτς δεν βοήθησαν καθόλου τον Ερυθρό Αστέρα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 10-2 της Βιλερμπάν στο τελευταίο πεντάλεπτο με το οποίο μετέτρεψε το -8 (63-55 ο Ερυθρός Αστέρας) σε ισοπαλία (65-65) και στην παράταση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η διπλή τάπα του Ζαν Σαρλς στον Τζέιμς Γκιστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τα χαμένα ριμπάουντ, το 24% στα τρίποντα και τα 13 λάθη, ενώ η Βιλερμπάν ξεκάθαρα τα 22 λάθη της.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65 (κ.α.), 72-74