Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 86-76: Το 2/2 κόντρα στον... Μίροτιτς!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 86-76 κι έκανε το 2/2 στις εφετινές αναμετρήσεις με τους Καταλανούς έπειτα από τη νίκη στον τελικό του ισπανικού Supercopa!

O Νίκολα Μίροτιτς αποδοκιμάστηκε έντονα κατά την είσοδο του στο WiZink Center, εκεί όπου η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, είδε την Μπαρτσελόνα να αντιδρά ως το ημίχρονο όμως... αποκατέστησε την τάξη στη συνέχεια, φτάνοντας στη δεύτερη εφετινή νίκη επί των «μπλαουγκράνα».

Ο αγώνας

Η Ρεάλ μπήκε με το γκάζι... πατημένο στο WiZink Center, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 32-14, έχοντας 9/12 δίποντα (75%), 2/4 τρίποντα (50%), 8/9 βολές (88.9%), 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα! Μάλιστα ο Άντονι Ράντολφ είχε 11 πόντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα που είχε μόλις 1/7 δίποντα και 5 λάθη! Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε επιμέρους σκορ 16-36 κι έφερε... τούμπα το ματς, κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ της 48-50 με κορυφαίους τους Μίροτιτς και Τόμιτς!

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους, πέρασαν την μπάλα στο ζωγραφιστό και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ όμως η Ρεάλ έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε με 61-50 στο 23:44 με το καλάθι του Τζέφερι Τέιλορ. Ο Ντεκ σκόραρε για το +12 (69-57, 28:35) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 71-64 με τους πρώτους πόντους του Πάου Ρίμπας στον αγώνα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο απέκτησε ξανά διψήφια διαφορά κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με σκορ 86-76.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης σούταρε με 57.1% στο δίποντο (20/35), μοίρασε 17 ασίστ αντί 11 των Καταλανών κι έκανε 10 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντονι Ράντολφ είχε 16 πόντους με 6/6 βολές, 2/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 29:09.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κόρι Χίγκινς δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά την Μπαρτσελόνα, έχοντας 2/12 σουτ εντός πεδιάς σε 25:31.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 13-0 σερί που έκανε η Ρεάλ και προηγήθηκε με 61-50 στο 23:44 με το καλάθι του Τζέφερι Τέιλορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο (16-36), η Μπαρτσελόνα στο πρώτο (32-14).

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76.