Μπάγερν - Χίμκι 74-87: Ρωσικό «πάρτι» μέσα στο Μόναχο! (vid)

Νίκος Καρφής
Η εντυπωσιακή Χίμκι πέρασε σαν... σίφουνας από το Μόναχο, αφού επικράτησε της Μπάγερν με 87-74 και ανέβηκε στο 3-1 στη Εuroleague. Κορυφαίος Σβεντ με 19 πόντους και 9 ασίστ.

Μεγάλη εμφάνιση της Χίμκι μέσα στο Μόναχο.

Η ρωσική ομάδα επικράτησε με 87-74 της Μπάγερν και ανέβηκε στο 3-1, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-2.

Για τους νικητές ο Σβεντ είχε 19, ενώ στον αντίποδα ο Μονρό μέτρησε 18 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/23 τρίποντα.

Το ματς

H Χίμκι μπήκε δυνατά στο ματς με τον Τίμα προηγήθηκε με 0-6. Η Μπάγερν απάντησε άμεσα, αφού ο Λούτσιτς ισοφάρισε σε 11-11 στο 5'. Οι Βαυαροί έφυγαν με 5 (19-14) χάρη στο καλάθι του Μπάρτελ. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράράρουν πολύ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γερέμπκο να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (19-17).

Με τον Ζάιτσεφ οι Ρώσοι πήραν προβάδισμα στο 13 (25-27), αλλά με τον Μονρό να έχει κέφια η Μπάγερν έκανε το 33-30 στο 16'. Η Χίμκι ανέβασε την απόδοση της στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Γκιλ έγραψε το 37-44. Οι Βαυαροί τέλειωσαν το ημίχρονο με 3/12, ενώ ο Μονρό είχε 14 πόντους.

Η Χίμκι έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 12-0, έκανε το 37-56 με το τρίποντο του Μπούκερ. Ο Σβεντ έγραψε το 48-64 στο 27'. Με 2/2 βολές ο Μονρό έκανε το 55-69 στο 29'.

Mε 2 σερί καλάθια του Μπαρτέλ, η Μπάγερν μείωσε σε 68-78 στο 36', αλλά ο Γκιλ ανέλαβε δράση και έκανε το 68-84, τελειώνοντας το ματς. Η Χίμκι με αυτόν τον τρόπο έφτασε στη 3η της νίκη στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι Σούταρε με 12/23 τρίποντα, είχε περισσότερες ασίστ (17 αντί 12) και λιγότερα λάθη. Πήρε μεγάλη διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (55-70).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ με 19 πόντους και 9 ασίστ, αλλά και ο Γκιλ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μπούκερ έκανε καλό ματς με 13 πόντους, όσους είχε και ο Τίμα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κοπόνεν έμεινε άποντος στα 16 λεπτά που έπαιξε και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκιλ με 4 σερί πόντους έγραψε το 68-84 στο 37' και υπέγραψε το διπλό της Χίμκι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι τίποτα, ενώ η Μπάγερν το 9/24 τρίποντα, την φτωχή δημιουργία (12 ασίστ) και τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-44, 55-70, 74-87