Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα: 65-73: Το 4/4 οι Καταλανοί, αποθέωση για Κούζμιτς!

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι, επικρατώντας του αξιόμαχου Ερυθρού Αστέρα με 65-73 στο παιχνίδι όπου ο Όγκνιεν Κούζμιτς πάτησε ξανά παρκέ έπειτα από το σοκαριστικό τροχαίο τον περασμένο Ιούλιο

Οι Καταλανοί έκαναν το 4/4 στην EuroLeague κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που είχε τον Άντριγια Γκαμπρίλοβιτς στην άκρη του πάγκου αντί του Μίλαν Τόμιτς που αποχώρησε από την τεχνική ηγεσία. Οι μπλαουγκράνα έκαναν επιμέρους σκορ 13-24 στο τρίτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το εις βάρος τους 36-33 του ημιχρόνου σε 49-57 στο 30', διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το comeback του Όγκνιεν Κούζμιτς (2π.) και η αποθέωση στο πρώτο του καλάθι!

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Ότζο, Σίμανιτς κουβάλησε επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Μπαρτσελόνα, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 12-6 στο 5:49 κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-12 με το καλάθι του Στράτου Περπέρογλου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Φαγιέ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75, κάνοντας το 33-20 στο 16:51!

Οι Καταλανοί αντέδρασαν άμεσα, έκαναν επιμέρους σκορ 3-13 και μείωσαν στο 36-33 του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Κάιλ Κούριτς σκόραρε για τρεις και ισοφάρισε σε 44-44 κι εν συνεχεία ο Νίκολα Μίροτιτς έδωσε το προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» (44-46, 25:47). Ο Γκιστ μείωσε σε 49-54 όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 10-0, προηγήθηκε με 49-64 με το τρίποντο του Σμιτς κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 65-73.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 32:21.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φίλιπ Τσόβιτς είχε 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ και 3 λάθη στα 16:54 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάιλ Κούριτς βοήθησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:36.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα ποσοστά τους στις βολές, 56.3% ο Ερυθρός Αστέρας και 66.7% η Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 49-57, 65-73.