Παναθηναϊκός: «Βομβάρδισε» με 111 πόντους το Περιστέρι!

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός πέταγε... φωτιές στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και διέλυσε το Περιστέρι στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας με 111-91.

Οι «πράσινοι» ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, κάτι που φαίνεται από το τελικό σκορ και τα 13 εύστοχα τρίποντα! Καλύτερος για τους «πράσινους» ήταν ο Ταϊρίς Ράις, ενώ τον ακολούθησαν οι Ντεσόν Τόμας (που ήταν και πρώτος σκόρερ με) Φριντέτ και Ουάιλι.

Οι νταμπλούχοι μπήκαν από την αρχή του αγώνα με... άγριες διαθέσεις στο ματς και αυτό φαίνεται από το σκορ του ημιχρόνου, όταν και είχαν το προβάδισμα με 64-51. Ο Τόμας τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ράις με 21 πόντους, ο Ουάιλι με 16 πόντους και ο Φριντέτ με 15 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα του ματς και η επιστροφή του Νίκου Παππά ο οποίος ολοένα και πάει από το καλό στο καλύτερο, ενώ απουσίαζαν οι Καλάθης, Παπαπέτρου και Παπαγιάννης, οι οποίοι είχαν «προσγειωθεί» στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» μερικές ώρες νωρίτερα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 5' βρέθηκε 23-9, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 34-22. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-33 στο 13' και σε 45-42 στο 16' Το «τριφύλλι» έτρεξε ένα σερί 11-0 για το 57-42 του 17', ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-51. Στο 22' οι «πράσινοι» έκαναν το 67-52 και στο 26' το Περιστέρι μείωσε σε 74-68. Η γηπεδούχος ομάδα πλησίασε σε 77-72 στο 28', ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 81-73. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να πάρει ξανά διψήφια διαφορά πόντων (85-97 στο 36’), να ξεφύγει με 103-85 στο 37’ και να φτάσει στη νίκη με 111-91.

Ο Γκρέι ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του Ηλία Ζούρου με 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ο Μπλέικ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-34, 51-64, 73-81, 91-111.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 17 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 5, Αγραβάνης 8 (2), Σαλούστρος 6, Τόλα 4, Γόντικας, Μόρισον 5, Χάτσερ 6 1), Γκρέι 24 (4), Μόουζες 14 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 24 (3), Ράις 21 (4), Ουάϊλι 16, Φριντέτ 15 (1), Μπράουν 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Παππάς 8 (1), Μήτογλου 5 (1), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 2, Μπεντίλ, Περσίδης.