Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 77-70

Η Μπαρτσελόνα (15-9) επικράτησε της Ρεάλ (18-6) με 77-70 κι έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague ενώ στο περιθώριο του αγώνα με τους Μαδριλένους αποσύρθηκε η φανέλα του μεγάλου Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Οι Καταλανοί του Σβέτισλαβ Πέσιτς πανηγύρισαν τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο remake του επεισοδιακού τελικού του Copa del Rey ενώ η φανέλα με το νούμερο 11 αποσύρθηκε μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του Palau Blaugrana. Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει μπροστά της τον αγώνα με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη (8/3) που αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη μάχη για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας

Ο Άντονι Ράντολφ ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Palau Blaugrana, σκοράροντας για το 7-9 στο 4'36" και φτάνοντας τους 5 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Πάου Ρίμπας έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (16-15) όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-17, μολονότι είχαν μόλις 1/9 τρίποντα (11.1%). Μάλιστα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε επιμέρους σκορ 2-8 (18-25, 12'13") την ώρα που ο Άντε Τόμιτς κρατούσε όρθιους τους «μπλαουγκράνα» (28-29). Το τρίποντο του Κάιλ Κούριτς έκανε το 33-31, ο Πιέρ Οριόλα ανέβασε τη διαφορά στο +6 (39-33, 18'44") ενώ οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-37 κατεβάζοντας 22 ριμπάουντ αντί μόλις 13 της Ρεάλ Μαδρίτης!

Το δίδυμο των Τόμιτς (13π., 6ριμπ.), Ερτέλ (10π., 6ασ.) έκανε τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα στο πρώτο μέρος. Η κάτοχος του Copa del Rey συνέχισε με το γκάζι... πατημένο, ο Τόμιτς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-37, 22'31") και ο Ερτέλ σκόραρε για το +13, κάνοντας το 50-37! Η Ρεάλ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Γιουλ, Ράντολφ (54-49), μειώνοντας σε 56-51 στο 30' όμως ο Ερτέλ έκανε το 61-51 με 2/2 βολές στο 33'. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασαν στη νίκη με 77-70.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα κατέβασε 39 ριμπάουντ αντί 28 της Ρεάλ Μαδρίτης και κυριάρχησε στο κομμάτι των ασίστ (17-12)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Άντε Τόμιτς (22π., 13ριμπ.) και Τομά Ερτέλ (17π.,10ασ.) ήταν οι κορυφαίοι της Μπαρτσελόνα στον αγώνα με τη Ρεάλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Καμπάτσο με 2/8 σουτ εντός πεδιάς και 6 λάθη σε 23:15.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κούριτς βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 15 πόντους

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα 19 λάθη, η Ρεάλ τις κακές επιλογές της στην τελευταία περίοδο όταν προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-37, 56-51, 77-70.