Νταρουσάφακα - Φενέρ 75-97 (vid)

Η Φενέρ (20-3) ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Νταρουσάφακα (3-20), αφού επικράτησε με 97-75 στην επιστροφή του Γιαν Βέσελι.

Στο 20-3 έφτασε η Φενέρ μετά τη νίκη της με 97-75 επί της Νταρουσάφακα που έπεσε στο 3-20.

Για τους νικητές που είδαν τον Βέσελι να επιστρέφει, οι Ντίξον και Γκούντουριτς είχαν από 16, ενώ ο Σλούκας έμεινε στους 4 μαζί με 4 ασίστ.

Στον αντίποδα 14 είχε ο Μάικλ Έρικ

Το ματς

Η Φενέρ πάτησε γκάζι στο τέλος της πρώτης περιόδου και έκανε το 10-19 με τον Γκούντουριτς στο 8'. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν η απόλυτη κυρίαρχος κόντρα στην Νταρουσάφακα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (12-26) με το καλάθι του Σλούκα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Μαχμούτογλου έκανε το 14-30 στο 13'. Η Νταρουσάφακα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 10 (32-42) με τον Έρικ. Τελευταίος πριν το ημίχρονο μίλησε ο Γκούντουριτς που έγραψε το 35-46. Οι γηπεδούχοι είχαν 5/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 4/14.

To σκηνικό του πρώτου δεκαλέπτου επαναλήφθηκε, με τη Φενέρ να κάνει ότι θέλει στο παιχνίδι και να σημειώνει το 39-63 με τον Γκούντουριτς στο 27'. Mε τις βολές του Κάλινιτς το σκορ έγινε 48-73 στο 30', δείχνοντας τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των ομάδων.

H... παράσταση είχε τελειώσει, με τη Φενέρ να συνεχίζε να βρίσκεται στην κορυφή της Euroleague, επικρατώντας με 97-75, σε ένα ματς που είδε τον Γιαν Βέσελι να επιστρέφει.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ έβαλε τις βάσεις της νίκης από το ξεκίνημα (12-26), σούταρε με 44% τρίποντα (11/25), ενώ είχε 21/28 δίποντα

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γκούντουριτς και Ντίξον είχαν από 16 πόντους, ενώ ο Κάλινιτς πρόσθεσε 15.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράουν είχε 0/3 σουτ και μόλις 2 πόντους από βολές σε 16 λεπτά που έμεινε στο παρκέ για τη Νταρουσάφακα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 44-73 υπέρ της Φενέρ και η Νταρουσάφακα δεν γινόταν να επιστρέψει μετά από αυτό.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Καλό ματς έκαναν και ο Γκριν με τον Μαχμούτογλου, οι οποίοι μέτρησαν από 9 πόντους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: H Φενέρ τίποτα, ενώ η Νταρουσάφακα το 18/35 δίποντα, τα 16 λάθη και το κακό πρώτο δεκάλεπτο (12-26), αλλά και τρίτο δεκάλεπτο (13-27).

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 35-46, 48-73, 75-97