Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές 92-84

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Σέρχιο Γιουλ το πήρε πάνω του στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Εφές (13-7) για τη Ρεάλ Μαδρίτης (16-4) που επικράτησε με 92-84 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης έπειτα από τα 2/3 της regular season.

H Εφές απείλησε τη Ρεάλ Μαδρίτης κι έφτασε στο σημείο να διεκδικήσει ένα μεγάλο «διπλό» στην έδρα της «Βασίλισσας» όμως ο Άντονι Ράντολφ στο πρώτο ημίχρονο και ο Σέρχιο Γιουλ στο φινάλε σφράγισαν τη νίκη της ομάδας του Πάμπλο Λάσο.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Βασίλιε Μίτσιτς, Κρούνοσλαβ Σιμόν κουβάλησε επιθετικά την Αναντολού Εφές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, εκεί όπου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε με 4-10 στο 3'40". Ο Άντονι Ράντολφ έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας αρχικώς το 14-14 και στη συνέχεια διαμόρφωσε το 21-21 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, φτάνοντας τους 14 πόντους με 1/1 βολή, 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια ο Τίμπορ Πλάις έδωσε λύσεις στο ζωγραφιστό για την Εφές, σκοράροντας για το 30-35 ενώ ο Βασίλις Μίτσιτς διαμόρφωσε το 42-42 του ημιχρόνου με δύσκολο λέι-απ, φτάνοντας τους 15 πόντους.

Η «Βασίλισσα» βρήκε ρυθμό στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε 51-44 με τον Ράντολφ, οι Τούρκοι έκαναν το 57-59 με τον Πλάις ωστόσο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε επιμέρους σκορ 7-2 για το 64-61 στο 30'. Μάλιστα ο Φελίπε Ρέγιες ανέβασε τη διαφορά στο +7 (70-63, 31'11") όμως η Εφές απάντησε με σερί 6-0 (70-69) και ο Σέιν Λάρκιν σκόραρε για το 72-72 στο 32'53"! O Σέρχιο Γιουλ το πήρε πάνω του στα τελευταία λεπτά αφού ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 80-72 ενώ «κλείδωσε» τη νίκη για τους Μαδριλένους, γράφοντας το 89-81 με τρίποντο από τη γωνία στο 1:23 για τη λήξη... Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε κι επικράτησαν με 92-84.

Νίκησε γιατί: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε 40 ριμπάουντ (14 επιθετικά) αντί 19 της Εφές.

Έκαναν τη διαφορά: Ο Άντονι Ράντολφ ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ με 24 πόντους και ο Σέρχιο Γιουλ είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 27:56.

Πέρασε και δεν ακούμπησε: Ο Ντάνστον είχε 5 πόντους με 1/2 σουτ εντός πεδιάς και 2 ριμπάουντ σε 15:37.

Αφανής ήρωας: Ο Ταβάρες είχε 10 πόντους με 5/6 δίποντα και 7 ριμπάουντ.

Σημείο κλειδί: Η απόδοση του Γιουλ στην τέταρτη περίοδο.

Η φάση του αγώνα: Η ντρίμπλα του Γιουλ κάτω από τα πόδια του Σιμόν!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-42, 64-61, 92-84.