Νταρουσάφακα - Μακάμπι 71-73 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μακάμπι (3-8) του Γιάννη Σφαιρόπουλου γύρισε από το -16 στο 27' κι επικράτησε της Νταρουσάφακα (1-10) με 71-73 στην Κωνσταντινούπολη, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην EuroLeague.

Η «ομάδα του λαού» ανέβασε την απόδοσή της στην τέταρτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους σκορ 9-22, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι αφήνοντας την Νταρουσάφακα καθηλωμένη στην τελευταία θέση της κατάταξης έχοντας μια νίκη έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Ο Μαρκέλ Μπράουν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 11-6 (5'50"), η Μακάμπι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Τζόνι Ο' Μπράιαντ (14-15, 8'39") και ο νεοαποκτηθέντας Τόνεϊ Ντάγκλας διαμόρφωσε το 17-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στην Wolkswagen Arena. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Κοσούτ έκανε το 42-36 του ημιχρόνου. Ο Ταρίκ Μπλακ μείωσε σε 42-38 όμως η Νταρουσάφακα έκανε σερί 9-0 και η ομάδα της Κωνσταντινούπολης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-38, 23'12").

Ο Ρέι ΜακΚάλουμ σκόραρε για το +16 (61-45, 27'16") και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-51 στο 30'. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 3-12 για την «ομάδα του λαού» που μείωσε σε 65-63 με το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο στο 34'30". Ο ΜακΚάλουμ έκανε το 68-65 ωστόσο η Μακάμπι απάντησε με σερί 8-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 68-73 με το τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο 38'! Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, επικρατώντας με 71-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι σούταρε 10/22 τρίποντα και κατέβασε 46 ριμπάουντ αντί 33 των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ έκανε double-double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 24'01".

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ταρίκ Μπλακ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες σε 28:03.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζον Ντίμπλερ έμεινε στους 3 πόντους με 1/4 σουτ εντός πεδιάς σε 23:56.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μακάμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το επιθετικό μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73.