Ερυθρός Αστέρας - Αρμάνι Μιλάνο 100-89

Κάτια Πετροπούλου
Ο Ερυθρός Αστέρας (9-13) δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (7-15) κι επικράτησε με 100-89, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Η Αρμάνι το πάλεψε, αλλά «λύγισε» στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα!

Η ομάδα του Βελιγραδίου επικράτησε άνετα με 100-89, ανέβηκε στο 9-13, με τους Ιταλούς να πέφτουν στο 7-15.

Το ματς άρχισε δυνατά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (23-20, 10'). Ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε στροφές και με ένα σερί 11-0, πήρε διψήφιο προβάδισμα (από 27-28, 13' σε 39-28, 16'). Η Αρμάνι, πάντως, κατάφερε να μειώσει σε 50-45 στο ημίχρονο (20').

Στην συνέχεια, οι Ιταλοί συνέχιζαν να κυνηγούν στο σκορ (64-53, 26'), για να μειώσουν ξανά στο 30' (71-65). Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, τα αντιαθλητικά έδιναν... κι έπαιρναν. Ο Κουζμίνσκας έδωσε το διακίωμα στον Γιάνκοβιτς να βάλει 2/2 βολές, αλλά και καλάθι (75-65, 31'), για να στείλει έπειτα στις βολές ο Ρότσεστι τον Λιθουανό (75-67, 31'). Οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι άνετα σε διψήφια τιμή (+15, 95-80, 37'), για να νικήσουν με 100-89.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας υπερίσχυσε σε ριμπάουντ (31-21), ασίστ (22-19), κλεψίματα (7-2), πόντους στον αιφνιδιασμό (10-4), ενώ πέτυχε 18 πόντους από τα 11 λάθη της Αρμάνι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λεσόρ έκανε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γιάνκοβιτς είχε επίσης 15 πόντους. Ο Ρότσεστι μέτρησε 14 πόντους και 9 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ντάνγκουμπιτς και Φελντέιν είχαν από 10 πόντους έκαστος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ένις σε περίπου 13 λεπτά έμεινε άποντος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Αρμάνι ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει προβάδισμα με το σερί 11-0 στην δεύτερη περίοδο και στην ουσία να μην κινδυνεύει ξανά στο ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα, η Αρμάνι την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το α λα... ΝΒΑ κάρφωμα του Ντάνγκουμπιτς!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-45, 71-65, 100-89.