Μονακό - Μακάμπι 67-79: Μεγάλο break με το... καλημέρα, φοβερός Μπόλντγουιν

Η Μακάμπι... έσπασε την έδρα της Μονακό από το Game 1, επικρατώντας με 67-79. Kορυφαίος ο Μπόλντγουιν με 20 πόντους.

Προβάδισμα πρόκρισης για την Μακάμπι από το καλημέρα. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν της Μονακό στο Game 1 με 79-67 και έτσι προηγούνται με 1-0 στη σειρά των play-offs. Το σύνολο του Κάτας έλεγξε το παιχνίδι από την αρχή και έφτασε σε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα που αυξάνει τις πιθανότητες για πρόκριση στο Final 4 της Euroleague.

Η ομάδα του λαού έχει και τη συμπαράσταση των οπαδών της στο γήπεδο που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, κάνοντας το ταξίδι μέχρι το Πριγκιπάτο. Για τους νικητές ο Μπόλντγουιν σταμάτησε στους 20 πόντους με 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράουν μέτρησε 15. Από την άλλη πλευρά o Τζέιμς ηταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά αυτό έφτανε για να σώσει την ομάδα του που πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και έχασε δίκαια.

Τρελό το 4/26 τρίποντα της Μονακό που φυσικά έπαιξε ρόλο στο μεγάλο break της Μακάμπι. Οι Μπράουν και Μπόλντγουιν απέδειξαν για άλλη μια βραδιά γιατί - κατά πολλούς - θεωρούνται το κορυφαίο δίδυμο γκαρντ στην Ευρώπη.

Το ματς

Oι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στο ξεκίνημα κάτι που δείχνει και το σκορ στο 8ο λεπτό, το οποίο ήταν στο 12-13 υπέρ της Μακάμπι. Ο Τζέιμς με δύο βολές έβαλε μπροστά με 14-13 τη Μονακό για να έρθει ο Μπόλντγουιν και να γράψει το 16-18 με buzzer beater στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Μπράουν και Μπόλντγουιν να κάνουν ζημιά στη Μονακό, οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με 23-30 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ντιαλό μείωσε σε 31-34 στο 18', με τον Μοτιεγιούνας να διαμορφώνει το 33-36 στο 20'. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς τα... έσπασε στο πρώτο ημίχρονο πίσω από τη γραμμή, ενώ το σύνολο του Κάτας σούταρε με 3/8.

Η Μονακό έκανε λάθη χωρίς πίεση στην επίθεση, με τον Μπράουν να καρφώνει εντυπωσιακά για το 36-40. Ο Ομπράντοβιτς είδε τη Μακάμπι να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων, αφού ο Μπράουν σκόραρε για το 36-45 και τον ανάγκασε να καλέσει timeout. Ο γκαρντ της Μακάμπι συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στη Μονακό και έκανε το 47-60, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μακάμπι έκρυψε τη μπάλα και ο Κόλσον την εμφάνισε στο καλάθι της Μονακό για το 50-64στο 31'. O Tζέιμς μείωσε σε 55-66 στο 34', ;όμως ο Κόλσον έκανε το 57-70. Ο Νίμπο κάρφωσε εντυπωσιακά για το 57-74 στο 36' και κάπου εκεί η Μονακό κατάλαβε πως δεν γινόταν να επιστρέψει στο ματς με τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-36, 50-60, 67-79

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μονακό τα... έσπασε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με 4/26 τρίποντα, ενώ η Μακάμπι έπαιξε καλή άμυνα σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, ενώ δεν άφησε την αντίπαλο της να την πλησιάσει και να την απειλήσει στην τέταρτη περίοδο. Είχε λύσεις σε όλα τα ζητήματα που προσπάθησε να της βάλουν οι Μονεγάσκοι.

MVP: Ο Μπόλντγουιν είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ήταν ο κορυφαίος του ματς

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράουν βοήθησε πολύ με 15 πόντους και 4 ασίστ. Πολύ καλός και ο Νίμπο με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Λόιντ ξεκάθαρα με 4 πόντους και 1/8 σουτ, ήταν... σκιά του εαυτού του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το κάκιστο 4/26 τρίποντα που είχε η Μονακό, αλλά και τα 0/6 τρίποντα του Λοίντ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι έλεγξε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του και έστειλε μήνυμα στη Μονακό με ένα μεγάλο break στο Game 1. Εξαιρετική εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η σειρά (Μονακό - Μακάμπι 0-1)

Μονακό – Μακάμπι 67-79