Βίρτους - Αρμάνι 89-84: Με Χάκετ-Μπελινέλι πήρε τον ιταλικό... εμφύλιο

Η Βίρτους κατάφερε να πάρει την ιταλική μάχη, επικρατώντας με 89-84 της Αρμάνι.

Μπορεί να ήταν αδιάφορες, αλλά όταν μιλάμε για... εμφύλιο πάντα υπάρχει το γόητρο. Η Βίρτους κατάφερε να επικρατήσει με 89-84 της Αρμάνι και να πάρει την μονομαχία των ιταλικών ομάδων. Οι νικητές πήγαν στο 14-20, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 15-19.

Για την Βίρτους 25 είχε ο Χάκετ μαζί με 10 ασίστ και 21 πόντους μέτρησε ο Μπελινέλι, ενώ από την άλλη στους 19 πόντους σταμάτησε ο Φόιγκτμαν μαζί με 6 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Αρμάνι προηγήθηκε με 7-12 στο ξεκίνημα χάρη στον Σιλντς. Με τρίποντο του Μπελινέλι η Βίρτους μείωσε σε 15-16, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ντατόμε έκανε το 22-26 διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα της περιόδου.

Η ομάδα από το Μιλάνο πάτησε γκάζι και έφυγε με το 25-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου με το καλάθι του Πάνγκος. Ο Τζάιτε έκανε το 33-42 στο 18'. Η ομάδα του Μεσίνα είχε 7/12 τρίποντα στο ημίχρονο.

Με τον Μπελινέλι η Βίρτους έκανε το 59-62 στο 27', ενώ ο Ντατόμε έγραψε το 62-68 στο 29'. Με τον Τζάιτε η Βίρτους πέρασε μπροστά για το 74-72. Με καλάθι του Σενγκέλια έγινε το 76-72 στο 36'. Ο Φόιγκτμαν μείωσε σε 87-84 στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Οτζελέγιε έκανε το 89-84 στα 37 δευτερόλεπτα και κλείδωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Βίρτους είχε λιγότερα λάθη (7 αντί 13), ενώ είχε σε τρομερή βραδιά τους Μπελινέλι και Χάκετ.

MVP: Ο Μπελινέλι μέτρησε 21 πόντους και ο Χάκετ είχε 25 με 10 ασίστ. Οι κορυφαίοι του ματς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σενγκέλια που τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και ο Τζάιτε που είχε 13 πόντους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σιλντς είχε 5 πόντους μόλις και δεν βοήθησε στον τομέα του σκοραρίσματος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 6 επιθετικά ριμπάουντ που κατέβασαν οι δύο ομάδες μαζί.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σε ένα αδίαφορο βαθμολογικά ματς, η Βίρτους πήρε μια νίκη καθαρά για το γόητρο και τη συνέχεια της σεζόν.

TI ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Βίρτους είχε νικήσει με 64-59.