Μακάμπι - Φενέρμπαχτσε 78-74: Έμεινε ζωντανή στη μάχη για τα playoffs (vid)

Η Μακάμπι (14-13) πήρε μία νίκη που την κρατάει στο παιχνίδι της συμμετοχής στα playoffs κόντρα στη Φενέρμπαχτσε (16-10) με σκορ 78-74, η οποία έχασε σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση της 4ης θέσης.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν τα έχασε στην αρχή του αγώνα. Δεν της το επέτρεψε η δυναμική της έδρας της. Και το πείσμα του Λορέντζο Μπράουν (21π.) και του Τζον Ντιμπαρτολομέο (10π., 6 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Το τελικό 78-74 σημαίνει ότι οι Ισραηλινοί διατήρησαν τις ελπίδες τους για τη συμμετοχή στα playoffs της EuroLeague, ενώ η Φενέρ συνεχίζει να προβληματίζει με τα σκαμπανεβάσματά της.

Το ντεμπούτο του νέου αποκτήματός της, του Τάιλερ Ντόρσεϊ περιορίστηκε σε 4:36 με μόλις 0/1 τρίποντο και 0/1 βολή. H τουρκική ομάδα στηρίχθηκε στον Ντάισον Πιερ, ο οποίος είχε τους 12 από τους 15 πόντους του μέχρι το 22-13, ενώ ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις πρόσθεσε 16 και ο Τζον Μότλεϊ 12.

Το ματς

Ό,τι άρχισε όμορφα για τη Φενέρμπαχτσε, τελείωσε με πόνο. Και τη μεταφορά της χαράς στην πλευρά της Μακάμπι, τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα: 9-3, 15-3 και 21-10, με την Μακάμπι να μετράει 0/6 τρίποντα.

Ο Νταϊσόν Πιερ σε αυτό το διάστημα είχε 12 πόντους. Κάπου εκεί η Μακάμπι άρχισε να επιστρέφει στο ματς. Με ηγέτη τον Λορέντζο Μπράουν. Ξεπέρασε την αστοχία της αρχής και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους (3/8 διπ., 2/3 τριπ., 4/5 βολές), οδηγώντας την Μακάμπι μέχρι το -5 (31-25) και ενώ η Φενέρ είχε 2/13 σουτ τριών πόντων.

Η ομάδα του Ισραήλ έκανε το 31-28 με κάρφωμα του Σόρκιν και ένα τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο έφερε το ματς στο...Χ (16'). Μέχρι το φινάλε της 2ης περιόδου, η Μακάμπι από το -12 έκλεισε το ματς στο +4 (43-39).

Η Μακάμπι του +10

Η 3η περίοδος δεν έκανε κανέναν σοφότερο. Η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί με 52-44, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπόλντγουιν (10π.), ο οποίος φορτώθηκε με τέσσερα προσωπικά φάουλ. Ένα τουρκικό 7-0 έφερε το ματς στον πόντο (52-51) και ουσιαστικά... φτου και από την αρχή!

Το highlight της περιόδου σημειώθηκε στη λήξη της, όταν ο ΝτιΜπαρτολομέο ευστόχησε σε τρίποντο, υπό πίεση, στη λήξη του χρόνου για το 61-56.

Από το -12 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Μακάμπι κατάφερε να φτάσει μέχρι το +10 (66-56) με το σερί 5-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Με τη Φενέρ να αδυνατεί να απειλήσει και τον Δημήτρη Ιτούδη να γίνεται έξαλλος.

Το πρώτο καλάθι της Φενέρ στην περίοδο ήρθε μετά από 4 αγωνιστικά λεπτά σε μία φάση όπου νωρίτερα χάθηκαν δύο λέι απ. Η Φενέρ επιχείρησε να κάνει την τελευταία αντεπίθεσή της, ο Μπιέλιτσα έκανε το 71-63 και ο Καλάθης με τρίποντο το 71-66. Ένα ακόμα τρίποντο, αυτή τη φορά από τα χέρια του Γκούντουριτς... εξαφάνισε το προβάδισμα της Μακάμπι (71-69).

Με 1:49 στο ρολόι ο Μπιέλιτσα με φόλοου, μετά από άστοχο τρίποντο του Καλάθη, έφερε το ματς στην ισοπαλία (71-71). Σε εκείνο το σημείο το σερί των Τούρκων έφτασε στο 10-0.

Με μία απίθανη ατομική προσπάθεια (με κερδισμένο φάουλ) ο Μπόλντγουιν σταμάτησε το σερί της Φενέρ (74-71). Ο Γκούντουριτς συνέχισε να δίνει πόντους (74-73), με τον Κόλσον και τη λανθασμένη επιλογή του να δίνει το δικαίωμα στη φιλοξενούμενη.

Ο Ντιμπαρτολομέο κάλυψε το λάθος του συμπαίκτη του με ένα κλέψιμο και κερδισμένες βολές για τον Μπράουν (2/2, 76-73), 21.9 πριν το τέλος.

Ο Γουίλμπεκιν πήγε με τη σειρά του στη γραμμή των βολών: 1/2, πλεονέκτημα στη Μακάμπι (76-74). Επόμενος, ξανά ο Μπόλντγουιν: 2/2 και 78-74. Ο Γκούντουριτς αστόχησε και το «W» κατέληξε στην ομάδα του Κάτας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε και στις βολές. Αυτές που έχασε η Φενέρ και αυτές που ευστόχησε η Μακάμπι.

Οι ΜVP's: Ο Λορέντζο Μπράουν κουβάλησε το σκορ (21.), αλλά ο Τζον Ντιμπαρτολομέο έκανε τα πάντα: 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 25:28.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Άποντος ο Μπούκερ σε 12 λεπτά στο ματς.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μπάλντγουιν μπαίνει σε αυτήν την κατηγορία μόνο και μόνο επειδή αγωνίστηκε για 18 λεπτά λόγω φάουλ. Πέτυχε 15 πόντους, μερικούς κρίσιμους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα ριμπάουντ των δύο ομάδων, 40 για τη Μακάμπι, 41 για την Φενέρ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Φενέρ είχε επικρατήσει με 86-71, οπότε διατηρεί το πλεονέκτημα στο δύσκολο σενάριο της ισοβαθμίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να αφήσει το ματς. Δεν σάστισε στο ξεκίνημα όταν η Φενέρ έδειχνε το απόλυτο αφεντικό στο ματς. Διέθετε πολλές λύσεις και αυτό φάνηκε στο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-39, 61-56, 78-74