Βαλένθια - Μπάγερν Μονάχου 82-73: Συνεχίζει ακάθεκτη με 5η σερί νίκη και σε θέση... playoffs

Γιώργος Κούβαρης
Η Βαλένθια συνέχισε το νικηφόρο της σερί στην Euroleague, καθώς επικράτησε εντός έδρας και της Μπάγερν με 82-73.

Μπορεί να συνεχίζει λαβωμένη μετά και την απουσία του Ντούμπλιεβιτς, αλλά η Βαλένθια έχει κάθε λόγο να πιστεύει σε πιθανή παρουσία της στα φετινά playoffs της Euroleague.

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού έφτασε αισίως στις πέντε συνεχόμενες νίκες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση φτάνοντας στο 12-10 ρεκόρ, το οποίο τη διατηρεί και σε θέση οκτάδας. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 12-2 εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο +15 (73-58) «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της νίκης. Εάν συμπεριληφθεί και το -4 του 22' (35-39) το επιμέρους σκορ ανέρχεται στο 38-19!

Ο Ράντεμπο με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Τζόουνς (11π.), Λόπεθ-Αροστέγκι (10π.) και Πρέπελιτς (10π.)

Το ματς

Κακό ματς ποιοτικά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η αστοχία και τα λάθη είχαν την... τιμητική τους στην ισπανική πόλη, κάτι που φαίνεται και από το 16-14 της πρώτης περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μπάγερν «έπιασε» διψήφιο αριθμό πόντων στο 8' (12-11), δείγμα και της εικόνας της ομάδας στο παρκέ. Όχι ότι άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα στην 2η περίοδο. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του β' δεκαλέπτου το σκορ ήταν μόλις... 2-4 (18-18 στο 14') ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +4 πόντους (21-25) τρία λεπτά αργότερα. Όχι ότι μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά καθώς η Βαλένθια με ένα 12-7 έως το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με 33-32.

Και πάλι. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προηγήθηκε εκ νέου με +4 πόντους (35-39 στο 22') δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Αρχικά με ένα 6-0 η Βαλένθια βρέθηκε να έχει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 41-39 και όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων στάθηκε αρκετό για να της δώσει την ώθηση προκειμένου να ελέγξει πλήρως το παιχνίδι. Μάλιστα βρέθηκε να έχει γυρίσει εντελώς το παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 61-56 στη λήξη της 3ης περιόδου, προσπερνώντας την αστοχία στα σουτ εντός παιδιάς και δη στα τρίποντα καθώς έως εκείνο το σημείο είχε 6/18 και ποσοστό στο 30%. Για πρώτη φορά στο ματς ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +8 για την Βαλένθια (64-56).

Αυτό ήταν. Έκτοτε οι Ίβηρες πήραν για τα καλά... μπροστά και βελτίωσαν το επιμέρους στην 3η περίοδο σε 12-2 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 73-58 στο 32'. Με το +15 έγιναν τα «αφεντικά» της αναμέτρησης και ουσιαστικά «ψαλίδισαν» στο ελάχιστο τις ελπίδες των Βαυαρών για νίκη στην Βαλένθια. Όπερ και εγένετο. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ματς με αποτέλεσμα να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 82-73, σημειώνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το ξέσπασμα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και το +15 στον δείκτη του σκορ, «υπέγραψε» τη νίκη της Βαλένθια σ' ένα κλειστό -έως τότε- παιχνίδι.

ΜVP: Ο Τζόνα Ράντεμπο είχε 14 πόντους με 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 21 λεπτά.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Πολύ καλό ματς από τους Λόπεθ-Αροστέγκι (10π., 4ριμπ., 2ασ.) και Κρις Τζόουνς (11π., 3ασ.)

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μετά το βραβείο του MVP του μήνα, ο Ρούμπιτ ήταν εκτός ματς με 1/6 σουτ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Μπάγερν Μονάχου - Βαλένθια 97-92.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 16/18 βολές της Βαλένθια και τα 0/8 τρίποντα από Γιάραμαζ, Γουίνστον, Γουάιλερ-Μπαμπ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Κακό ποιοτικά παιχνίδι. Ήταν ξεκάθαρο ότι όποια από τις δύο ομάδες έβρισκε ένα καλό σερί θα έφτανε στη νίκη. Όπως και έγινε για λογαριασμό της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73.