Ολυμπιακός: Η εύστοχη παρέμβαση του Σλούκα για τον «κρύο» ΜακΚίσικ στο time out του Μπαρτζώκα (vid)

Δημήτρης Οικονόμου
Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και ο Ολυμπιακός πόνταρε σε τέτοιες, με τον Κώστα Σλούκα να αναφέρει στον Γιώργο Μπαρτζώκα πως ο Σακίλ ΜακΚίσικ είναι ακόμα «κρύος» και έτσι άλλαξε το πλάνο της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο και επί της ουσίας σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού έθεσε τις βάσεις για να επικρατήσει της Φενέρμπαχτσε με το ευρύ 94-67.

Ωστόσο το εντυπωσιακό της βραδιάς προήλθε από ένα τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο κόουτς του Ολυμπιακού ετοιμάζει ένα play με hand off για τον Σακίλ ΜακΚίσικ, με το σκορ στο 45-21 και τότε παρεμβαίνει ο Κώστας Σλούκας.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού αναφέρει στον προπονητή του ότι ο ΜακΚίσικ είναι ακόμα κρύος και όταν εκείνος ρωτάει τον Αμερικανό, το παραδέχεται, αφήνοντας έτσι τη διαχείριση της κατοχής σε παίκτες που είχαν ήδη ρυθμό στον αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τον σκοπό τους αφού στο ημίχρονο τελικά βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 58-31. Για την ιστορία στο play μετά το time out ευστόχησε σε τρίποντο ο Λαρεντζάκης.