Μπασκόνια - Αρμάνι Μιλάνο 78-62: Έβδομη σερί ήττα για τους Ιταλούς

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπασκόνια... βύθισε κι άλλο την Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας με 78-62 στη Βιτόρια και υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ιταλίας στην έβδομη συνεχόμενη ήττα στην EuroLeague.

Η τελευταία νίκη της Αρμάνι Μιλάνο σημειώθηκε στις 20 Οκτώβρη, όταν η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφυγε με το «διπλό» από το Μόναχο (81-83). Έκτοτε η πρωταθλήτρια Ιταλίας αδυνατεί να αντιδράσει, μετρώντας πλέον επτά σερί ήττες τις τελευταίες 42 μέρες έπειτα από το αποψινό 78-62 στη Fernando Buesa Arena από την Μπασκόνια!

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-9, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ντάλτον Χομς, σουτάροντας με 45% στο τρίποντο (4/9) και υποχρεώνοντας την Αρμάνι Μιλάνο σε 5 λάθη. Την ίδια στιγμή, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα είχαν 3/15 σουτ εντός πεδιάς (3/11 δίπ., 0/4 τρίπ.)!

Στη συνέχεια οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-27, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ και ελέγχοντας το ματς.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 8-2 για την Αρμάνι που μείωσε σε 40-35 με το τρίποντο του Μπράντον Ντέιβις στο 22' όμως η Μπασκόνια ξέφυγε ξανά, προηγήθηκε με +16 με τον Πιέρια Χένρι (53-37, 27'). Οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-8 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (68-53) κόντρα στην Αρμάνι που πέταξε... λευκή πετσέτα και πλέον μετράει επτά σερί ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπασκόνια έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας (24-9, 10'), πέτυχε 13/31 τρίποντα και εκμεταλλεύτηκε τη νέα απογοητευτική βραδιά της Αρμάνι.

Ο MVP: Ο Ντάριους Τόμπσον κουβάλησε την Μπασκόνια σημειώνοντας 15 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρια Χένρι βοήθησε τους Βάσκους με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ είχε 0/10 σουτ, 0/4 δίποντα και 0/6 τρίποντα ενώ έκανε και 3 λάθη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Αρμάνι μετράει πλέον 7 σερί ήττες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 7 λάθη της Μπασκόνια.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του ματς, δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην Αρμάνι που συνεχίζει να βυθίζεται στην κατάταξη.