Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου 57-66: «Ζαριά» οκτάδας στην Πόλη (vid)

Η Άλμπα Βερολίνου (11-14) επικράτησε με 66-57 της Φενέρμπαχτσε (9-16) στην Κωνσταντινούπολη και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην οκτάδα.

Σπουδαίο και σχετικά εύκολο «διπλό» για την Άλμπα στην Πόλη, χάρη στο οποίο οι Βερολινέζοι διατηρούν ζωντανές τις - όχι πολλές, αλλά μαθηματικά υπαρκτές - ελπίδες τους για συμμετοχή στα playoffs της Euroleague, ενώ παράλληλα απέκλεισαν οριστικά τη Φενέρμπαχτσε!

Η Άλμπα ανέβηκε στο 11-14 με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζαλίν Σμιθ (14π., 6ασ.) και Γιόβελ Ζούσμαν (20π., 3ριμπ.), τη στιγμή που η Φενέρ πραγματοποίησε μια αποκαρδιωτική εμφάνιση και δεν δικαιούται τίποτα παραπάνω από το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα λεπτά (7-0, 3'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ισρροπήσουν την κατάσταση (12-7, 6'). Η Φενέρ, πάντως, ήταν ανώτερη σε γενικές γραμμές κι έφτασε ως το +19 με τον Γκούντουριτς (19-10, 9'), όμως δύο διαδοχικά τρίποντα του Ζούσμαν άλλαξαν άρδην το μοτίβο του ματς (19-16, 10'). Ο ίδιος παίκτης έδωσε και το πρώτο προβάδισμα στους Βερολινέζους (20-21, 12'), με τον Ντα Σίλβα να κεφαλαιοποιεί την υπεροχή της Άλμπα (20-24, 14').

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Πρωταθλήτρια Γερμανίας, η οποία με επί μέρους σκορ 8-21 και εξαιρετική αμυντική απόδοση, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (27-37, 20')! Ο Ζούσμαν έκλεισε το α' μέρος με 15 πόντους όντας ο κορυφαίος του γηπέδου, ενώ πολύτιμος αποδείχθηκε κι ο Λάμερς (6π.) που βοήθησε στο χτίσιμο της διψήφιας διαφοράς της Άλμπα.

Στα πρώτα 7 λεπτά της επανάληψης, το σκορ (4-7 υπέρ της Άλμπα) ήταν εξαιρετικά χάμηλο, με τις άμυνες να σημαδεύουν το ματς. Οι παίκτες του Γκονζάλες κατάφεραν να κρατήσουν σε απόσταση την βελτιωμένη μεν αμυντικά, αλλά προβληματική επιθετικά Φενέρ. Ο Ζούσμαν παρέμενε «καυτός» κι έστελνε τους Γερμανούς στο +13 (31-44), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Μαχμούτογλου (36-44, 28'). Η Άλμπα είχε ξανά τάσεις να ξεφύγει στο σκορ (36-48, 29'), αλλά ένα καλάθι του Ακπινάρ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου κράτησε ζεστό το ενδιαφέρον ενόψει της συνέχειας (38-48, 30').

Συνεχόμενα τρίποντα από Σμιθ και Μαχμούτογλου (44-51, 31') πράγματι «άναψαν» το ματς, με τον Αμερικανό γκαρντ να της Άλμπα να προσφέρεις πολύτιμες λύσεις πίσω από τα 6.75μ. (47-54, 32'). 5'22'' πριν το φινάλε, ο Λο με ένα σημαντικό τρίποντο έγραφε το 52-60, με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να έχει σιγήσει ξανά, εμφανίζοντας τα ίδια συμπτώματα με τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Ο Σμιθ έριξε τη... χαριστική βολή στους Τούρκους δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε, με νέα τρίποντη βόμβα για το 52-63. Ο Αμερικανός σκόρερ πυροβόλησε ξανά από την περίμετρο για το 54-66, χαρίζοντας τη νίκη στην Άλμπα κι ενώ η Φενέρ είχε πια ελάχιστο χρόνο για να βγάλει αντίδραση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 27-37, 38-48, 57-66.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: 2'30'' πριν το τέλος, ο Σμιθ με τρίποντο έγραψε το 52-63 κι ουσιαστικά έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Βερολινέζων.

O MVP: Ο Τζαλίν Σμιθ με 14 πόντους, 4/9 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 τάπα. Ο Ζούσμαν σκόραρε περισσότερο (20π.), όμως τα τρίποντα του Σμιθ στο φινάλε ήταν καθοριστικά για την εξασφάλιση του ροζ φύλλο της Άλμπα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όλοι οι παίκτες της Φενέρ πλην των Μαχμούτογλου (15π., 1κλ.), Βέσελι (8π., 5ριμπ., 2ασ.) και Πιέρ (9π., 7ριμπ., 2ασ.).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σπουδαίο ματς από Ζούσμαν (20π., 3ριμπ.) και Όσκαρ ντα Σίλβα (8π., 9ριμπ., 2κλ., 1ασ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Με 57 πόντους στην έδρα της, η Φενέρ δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο από μια τιμητική ήττα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Δεν είναι σίγουρα φαβορί για την οκτάδα, όμως η Άλμπα διατήρησε κάποιες ελπίδες προκειμένου να προλάβει το τρένο.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Άλμπα είχε νικήσει με 84-70 στο Βερολίνο και ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Κακό ματς χωρίς ποιότητα. Η Άλμπα δεν έβγαλε μάτια, όμως ήταν λιγότερο κακή από τη Φενέρ κι εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα νεκρά διαστήματα της αντιπάλου της, τα οποία δεν ήταν και λίγα μέσα στο 40λεπτο.