Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 59-84: Βαριά ήττα από τους Καταλανούς στο Next Generation Tournament

Ο Ολυμπιακός (0-2) γνώρισε βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα (2-0 )με σκορ 59-84 στο Next Generation Tournament της EuroLeague που διεξάγεται στην Πάτρα κι έπεσε στο 0/2 στο τουρνουά.

Η ομάδα U-18 του Ολυμπιακού έδωσε τον δεύτερο αγώνα της στο Next Generation Tournament που διεξάγεται στην Πάτρα και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με σκορ 59-84 ενώ είχε προηγηθεί η ήττα από τη Μακάμπι (55-88) στο πρώτο ματς του τουρνουά.

Οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του ματς, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 16-29, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24-50 και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του ματς από τον Ολυμπιακό, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στη διοργάνωση.

Για τον Ολυμπιακό που σούταρε με άσχημα ποσοστά (16/37 δίπ., 5/19 τρίπ.), ο Θωμάς Ζορμπάς ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Μιχάλης Σπρίντζιος τελείωσε το ματς με 10 πόντους (3/4 βολ., 2/5 δίπ., 1/3 τρίπ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 24-50, 43-76, 59-84.

@Photo credits: INTIME