Ούνικς Καζάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-86: «Καθάρισε» ο παλιός καλός Σβεντ (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Αλεξέι Σβεντ θυμήθηκε τον... παλιό καλό εαυτό του κάνοντας season-high στο σκοράρισμα με 27 πόντους και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 75-86.

Ο Σβεντ έχει συμβιβαστεί με τον νέο ρόλο του στην ΤΣΣΚΑ όμως το βράδυ της Παρασκευής 28/1 ήταν εκείνος που κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο ματς με την Ούνικς Καζάν, σημειώνοντας για πρώτη φορά φέτος 20+ πόντους (σ.σ. η προηγούμενη καλύτερη επίδοσή του ήταν οι 17 πόντοι στα ματς με τον Παναθηναϊκό, τη Ζάλγκιρις και τη Βιλερμπάν). Η Ούνικς μείωσε σε 66-67 στο 35' όμως η ΤΣΣΚΑ είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε κι έφτασε στη σημαντική νίκη.

Ο αγώνας

Ο Λορέντζο Μπράουν κουβάλησε επιθετικά την Ούνικς στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ, εκεί όπου η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς προηγήθηκε 20-16 και ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 9 πόντους με 4/5 δίποντα και 3 ασίστ σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, ο Αλεξέι Σβεντ ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση των φιλοξενούμενων που σούταραν 1/4 τρίποντα.

Η συνέχεια πάντως ανήκε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας που βελτίωσε την άμυνά της, ακούμπησε την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και πήρε το προβάδισμα στο 14', όταν ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το 22-23 με έμμεσο τρίποντο. Μάλιστα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-37, με τον Μιλουτίνοφ να σκοράρει 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Ακολούθως, ο Σβεντ ευστόχησε σε τρίποντο για το +9 (36-43, 22') ενώ ο Μιλουτίνοφ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 42-52 με βολές.

Η Ούνικς Καζάν μείωσε αρχικά σε 57-64 στο 30'. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 9-3 στα πρώτα 5' λεπτά της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 66-67 με τον Μάριο Χεζόνια όμως η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε ξανά και προηγήθηκε 68-75 με τα back-to-back τρίποντα των Σβεντ και Κλάιμπερν στο 37'. Η Ούνικς έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 73-78 με το τρίποντο του Χεζόνια στο 39'.

Το καλάθι του Μιλουτίνοφ και τα βήματα του Χεζόνια στα 37.1" για το φινάλε κλείδωσαν τη νίκη (75-86) για τους φιλοξενούμενους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας όταν η Ούνικς έριξε τη διαφορά στον πόντο στα μέσα της τέταρτης περιόδου (66-67 στο 35'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ των Σβεντ και Κλάιμπερν, χτίζοντας διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε.

O MVP: Ο τίτλος ανήκει στον Αλεξέι Σβεντ. Ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (3/4 βολές, 3/4 δίπ., 6/10 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα 27:17 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζον Μπράουν είχε μόλις 1 πόντο και 0/3 σουτ ενώ φέτος σκοράρει 10.4 πόντους μ.ό.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν άποντος στην πρώτη περίοδο όμως πέτυχε 17 πόντους με 6/7 δίποντα και 5/8 βολές στις τρεις επόμενες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τρεις παίκτες της ΤΣΣΚΑ είχαν 20+ στο σύστημα αξιολόγησης, οι Κλάιμπερν (20), Μιλουτίνοφ (28) και Σβεντ (23).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εμφάνιση του Σβεντ, η καλύτερη επιθετικά τη φετινή σεζόν με την ΤΣΣΚΑ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε σε ένα κλειστό ματς απέναντι στην Ούνικς που επιβεβαίωσε εκ νέου ότι δεν βρίσκεται τυχαία στις υψηλές θέσεις. Η ποιότητα των Σβεντ, Κλάιμπερν και Μιλουτίνοφ ήταν καθοριστική.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ούνικς Καζάν είχε επικρατήσει με το επιβλητικό 67-88. Απόψε η ΤΣΣΚΑ δεν κάλυψε τη διαφορά των 21 πόντων κι έτσι η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86.