Ερυθρός Αστέρας - Μπάγερν 81-78: Υπέταξε τους Βαυαρούς με ηγέτη τον Κάλινιτς

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Μπάγερν με σκορ 81-78 στο Βελιγράδι και έφτασε τις τρεις νίκες στους τελευταίους τέσσερις αγώνες του.

Ο αξιόμαχος Ερυθρός Αστέρας υπέταξε την Μπάγερν στο Aleksandar Nikolic Hall, σημειώνοντας την έβδομη νίκη του στη φετινή EuroLeague με όπλο την άμυνά του στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας

Ο Νίκολα Κάλινιτς κουβάλησε επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου, εκεί όπου οι Βαυαροί προηγήθηκαν 14-19 με το τρίποντο του Όγκνιεν Γιάραμαζ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-21, βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6μ.75. Ακολούθως οι Σέρβοι αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Ντόμπριτς και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Μπράνκο Λάζιτς (33-31, 14:10). Η Μπάγερν στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Βλάντιμιρ Λούτσιτς ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-45.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 56-51 με τον Όστιν Χόλινς όμως η Μπάγερν απάντησε με σερί 8-0 για το 56-59 στο 27:17 και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 65-67 με το καλάθι του Οθέλο Χάντερ. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου ο Γιάραμαζ διαμόρφωσε το 67-70 από τη γραμμή των βολών όμως ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» σερί 11-0 για το 78-70 στο 34:48. Η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως οι Σέρβοι άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στη νίκη με 81-78, ανεβαίνοντας στο 7-9 στην κατάταξη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στα μέσα της τέταρτης περιόδου, εκεί όπου ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» σερί 11-0 για το 78-70 στο 35', διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος.

Ο MVP: Ο Νίκολα Κάλινιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους (4/5 βολές, 8/14 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ σε 33:32.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κόρεϊ Ουόλντεν είχε 4 πόντους με 1/7 σουτ εντός πεδιάς σε 21:52, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούκα Μίτροβιτς βοήθησε τον Ερυθρό Αστέρα με 9 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 29:42.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 55.6% των Σέρβων στο τρίποντο (10/18).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε 11 πόντους ενώ προηγουμένως είχε δεχτεί 21 στο πρώτο, 24 στο δεύτερο και 22 στο τρίτο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε εκ νέου την έδρα του και με όπλο την άμυνά του στο φινάλε, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη, με τον Νίκολα Κάλινιτς να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-45, 65-67, 81-78.