ΤΣΣΚΑ - Μπάγερν 77-74: Λυτρωτής Κλάιμπερν, νίκησε τον φοβερό Χίλιαρντ
25-11-2021
Bayern Munich
77 - 74

Νίκος Καρφής
Με την υπογραφή του Ουίλ Κλάιμπερν (17 πόντοι) και τα μεγάλα καλάθια του, η ΤΣΣΚΑ πήρε το θρίλερ με 77-74 κόντρα στη Μπάγερν και ανέβηκε στο 7-5. Μεγάλο ματς ο Χίλιαρντ με 28 πόντους.

Ματσάρα στη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί δύσκολα με 77-74 της Μπάγερν, αφού ο Κλάιμπερν των 17 πόντων, ήταν καθοριστικός στις τελευταίες επιθέσεις. Η ομάδα του Ιτούδη πήγε στο 7-5, ενώ οι Βαυαροί του Χίλιαρντ που είχε 28, το πάλεψαν, αλλά έπεσαν στο 5-7.

Το ματς

Με το καλάθι του Ουόλντεν η Μπάγερν προηγήθηκε με 14-18 στο 8', με τον Ντεσόν Τόμας να γράφει το 18-24 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έγραψε το 27-39 στο 17', με τον Σβεντ να μειώνει σε 31-37 για την ΤΣΣΚΑ, ένα λεπτό για το ημίχρονο.

Οι Βαυαροί πάτησαν γκάζι και έφυγαν με 32-45 στο 22', αλλά η ομάδα του Ιτούδη επέστρεψε γρήγορα και με τον Κλάιμπερν έκανε το 50-51, ενώ ο Φόιγκτμαν διαμόρφωσε το 56-57 στο 30'. To ματς ήταν ντέμρπι και ο Μπολομπόι ισοφάρισε σε 67-67 στο 37'O Xάντερ με φόλοου έκανε το 70-73 για τη Μπάγερν στο 39'. Ο Κλάιμπερν με μπάσιμο, έκανε το 75-74 στα 28 δευτερόλεπτα. Ο Λούτσιτς αστόχησε σε τρίποντο στα 5 δευτερόλεπτα, ο Χάκετ έσπρωξε τη μπάλα στα χέρια του Κλάιμπερν, ο οποιος έγραψε το 77-74 για να κλειδώσει τη νίκη των Ρώσων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο καλάθι του Κλάιμπερν στα 28 δευτερόλεπτα για το 75-74 και το άσχοχο τρίποντο του Λούτσιτς στην επόμενη φάση

Ο MVP: Ο Κλάιμπερν το πήρε πάνω του με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ουόλντεν έμεινε χαμηλά στους 3 πόντους και δεν βοήθησε.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σενγκέλια ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, κάνοντας τα πάντα στο παρκέ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το άστοχο σουτ του Λούτσιτς στα 5 δευτερόλεπτα που θα μπορούσε να χαρίσει το διπλό στη Μπάγερν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 3/3 τρίποντα του Κλάιμπερν και τα 28 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν συνολικά οι δύο ομάδες.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΤΣΣΚΑ πήρε μια νίκη-χρυσάφι για να κρατηθεί στην 8άδα, ενώ η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει σε θέσεις των playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32- 56-57, 77-74