Ολυμπιακός: Κράτησε τη Μπαρτσελόνα στους 10 πόντους και το 22% στο πρώτο δεκάλεπτο

Νίκος Καρφής
Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα στην πρώτη περίοδο κόντρα στη Μπαρτσελόνα, κρατώντας τους Καταλανούς στους 10 πόντους με 4/18 σουτ (0/7 τρίποντα)

Πολύ διαβασμένος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη κόντρα στους Καταλανούς, παίζοντας φοβερή άμυνα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κράτησε τη Μπαρτσελόνα στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ τους επέτρεψε να σουτάρουν με το κακό 4/18 (22%) εντός πεδιάς.

Εξαιρετική δουλειά έγινε και στην άμυνα στο τρίποντο, όπου το σύνολο του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε με 0/7 στα δέκα πρώτα λεπτά. Συνεχίζει το ρεσιτάλ του στην άμυνα ο Ολυμπιακός, μετά από αυτά που μας έδειξε στο ΣΕΦ κόντρα σε Ρεάλ και Μπασκόνια. Οι Μαδριλένοι έβαλαν μόλις 68 πόντους στους Πειραιώτες, ενώ οι Βάσκοι... πνίγηκαν με την άμυνα του Ολυμπιακού και έχασαν με 75-50.

@Photo credits: INTIME