Ούνικς - Μπάγερν 73-70: «Έσπασε» το ρόδι με Χεζόνια, γυρίζοντας απ' το -16 (vid)

H Ούνικς Καζάν (1-2) επέστρεψε από το -16 και πήρε την πρώτη νίκη στη EuroLeague, απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (0-3) με σκορ 73-70 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊζάια Κανάαν, καταλυτικός ο Μάριο Χεζόνια.

Το ενδεχόμενο μιας τρίτης συνεχόμενης εντός έδρας ήττα για την Ούνικς Καζάν θα έφερνε τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς εξαιρετικά σύντομα σε δύσκολη θέση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κροάτης προπονητής ήταν σε... αναμμένα κάρβουνα. Η Μπάγερν Μονάχου έκανε ένα σερί 10-0 και από το 7-6 βρέθηκε στο 16-7.

Οι Γερμανοί με «όπλο» το μακρινό σουτ,αύξησαν τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +16 (35-19 στο 16').

Κάπου εκεί η Ούνικς άλλαξε ταχύτητα. Ο Λορένζο Μπράουν είχε μόλις 4 πόντους στο ημίχρονο και τελείωσε με 17. Ο Αϊζάια Κανάαν πήρε μπροστά και δεν σταμάτησε να σκοράρει (21π.), ενώ και ο Μάριο Χεζόνια άλλαξε δραστικά το παιχνίδι του, τελειώνοντας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Το αποτέλεσμα ήταν - στην 4η περίοδο - η Ούνικς να φτάσει σε ένα επί μέρους 15-4 και να προσπεράσει με 12 πόντους (67-55). Ακόμη και σε εκείνο το σημείο (3:24 πριν το τέλος) η Ούνικς δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς.

Η Μπάγερν μείωσε με το τρίποντο του Ουόλντεν σε 67-61 και λίγο αργότερα με τέσσερις εύστοχες βολές του ίδιου παίκτη σε 70-67. Ο Τζεκίρι με δίποντο έδωσε... ανάσα στην ομάδα του Καζάν (72-67).

Ένα αχρείαστο φάουλ του Τζον Μπράουν στο σουτ απελπισίας του κορυφαίου σκόρερ της Μπάγερν, Νταρούν Χίλιαρντ (17π.), επέστρεψε στους Γερμανούς να μειώσουν στο τρίποντο, αλλά μέχρι εκεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 12-0 της Ούνικς από το 55-55 στα μέσα της 4ης περιόδου.

Ο ΜVP: Ο Αϊζάια Κανάαν γιατί ήταν πιο... οικονομικός σε χρόνο απ΄ τους Χεζόνια και Μπράουν. Ο Καναάν είχε 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ,1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 26:07 στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αγκουστίν Ρούμπιτ, με 2 πόντους και 1/5 σουτ σε 28:31.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τόνιε Τζεκίρι ταιριάζει γάντι σε αυτή την κατηγορία, με 7 πόντους, ένα κρίσιμο δίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 9/19 τρίποντα της Ούνικς, με τον Κανάαν να έχει 5/9.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η τρομερή τάπα του Τζαρέλ Μπράντλεϊ στο λέι απ του Όγκνιεν Γιάμαραζ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ήταν ματς... ζωή και θανάτου. Η Μπάγερν έμεινε στο... μηδέν και η Ούνικς πήρε την πρώτη νίκη της, αλλά είναι δεδομένο πως και οι δύο ομάδες ακόμα... ψάχνονται. Απ' την Μπάγερν λείπει ο Μπάλντγουιν, ενώ η Ούνικς προσπαθεί να βρει τον τρόπο πως να χωρέσει όλα τα αστέρια της σε μία πεντάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 26-37, 45-50, 73-70