Εσθονία-Βοσνία Ερζεγοβίνη 102-89: Έπιασε... 100 στη νίκη της η αντίπαλος της Εθνικής

Η Εσθονία, προσεχής αντίπαλος της Ελλάδας στο Eurobasket 2022, είχε αντίδραση στο καλό ξεκίνημα των Βόσνιων και επικράτησε με τελικό σκορ 102-89.

Λίγα 24ωρα μετά την πρώτη νίκη στα φιλικά της, η Εσθονία διπλασίασε τα θετικά αποτελέσματα με το 102-89 κόντρα στη Βοσνία Ερζεγοβίνη (102-89). Σε έναν αγώνα που είναι ο προθάλαμος για την προσεχή αντίπαλο της Ελλάδας στις 8 Σεπτεμβρίου στο πλαίσιο του Eurobasket 2022.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 22-16, ωστόσο οι ρόλοι άλλαξαν στην τρίτη περίοδο και το επιμέρους 33-12 της Εσθονίας για να έρθει τελικά η νίκη με 102-89.

Οι Εσθονοί είχαν μία πεντάδα παικτών που... έσπασαν το φράγμα των διψήφιων με τον Κοτσαρ να έχει την «πρωτιά» με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Μούσα (21π.) και Νουρκιτς (18π., 9 ριμπ.) και Λάζιτς (12π., 7ριμπ.) ήταν οι πρωταγωνιστές από πλευράς Βοσνίας.

Θυμίζουμε πως το γκρουπ στο οποίο θα έχουν συμμετοχή Ελλάδα και Εσθονία έχει επίσης τις Ιταλία, Κροατία, Μεγάλη Βρετανία και Ουκρανία, ενώ οι Βόσνιοι προχωρούν με την παρουσία τους να είναι... στον αέρα. Πρόσφατα η Ομοσπονδία τους εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία κατέστησε «δύσκολη» την συμμετοχή εξαιτίας έλλειψης πόρων.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 47-46, 59-79, 89-102