Τουρκία - Σλοβενία 103-104: Φιλική ματσάρα, το έκρινε ο Ντράγκιτς με απίθανο τρίποντο (vids)

Η Σλοβενία επιβλήθηκε της Τουρκίας, στην Κωνσταντινούπολη, με 104-103 στην παράταση, σε αναμέτρηση προετοιμασίας για το EuroBasket. Ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 28 πόντους και το νικητήριο καλάθι, ο Ντόντσιτς 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, ενώ ο απίθανος Φουρκάν Κορκμάζ πέτυχε 33!

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει ένα εύκολο double double με πόντους και ριμπάουντ (23π., με 6/9 διπ., 2/7 τριπ., 5/8 βολές, 10 ριμπ., 5 ασίστ) είχε τον έλεγχο του σκορ στην Κωνσταντινούπολη, κόντρα στην Τουρκία μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Εκεί οι Τούρκοι - τελείωσαν το ματς με 36/50 βολές, επιχείρησαν τη μεγάλη ανατροπή και από 88-82, 39 δεύτερα πριν το φινάλε, βρέθηκαν στο 89-88, 6 δεύτερα πριν ολοκληρωθεί το ματς!

Ο Κορκμάζ ολοκλήρωσε την απίστευτη επιστροφή, στέλνοντας το ματς στην παράταση σε νεκρό χρόνο (90-90).

Στην παράταση (όπου ο Ντόντσιτς έμεινε στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του πενταλέπτου), η Τουρκία φάνηκε πως θα πάρει τη νίκη, αλλά ένα τρίποντο του Γκόραν Ντράγκιτς (28π. με 1/3 τριπ.), χωρίς ισορροπία και με αντίπαλο πάνω του (21 δεύτερα πριν το τέλος), διαμόρφωσε το σκορ σε 104-103. Στην τελευταία επιθεση των Τούρκων ο Κορκμάζ (33π. στο ματς με 5/11 τριπ.) δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν αγωνίστηκε δίχως τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος ήταν στην άκρη του πάγκου και έδινε οδηγίες στους συμπαίκτες του.

Εκτός από τον σταρ των Ντάλας Μάβερικς και τον Ντράγκιτς, οι Σλοβένοι πήραν σκορ από τον τον Βλάτκο Τσάντσαρ (12π.) και τον Κλέμεν Πρέπελιτς (11π.).

Οι Τούρκοι στηρίχθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος στον Τσεντί Οσμάν, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ πέρα από τον απίθανο Κορκμάζ , γεμάτη εμφάνιση έκανε ο Αλπερέν Σενγκούν με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Το ματς, μολονότι προετοιμασίας, διέθετε στιγμές με μπόλικα νεύρα (σε μία απ' αυτές χρειάστηκε και η παρέμβαση του Αταμάν, ο οποίος μίλησε στον Ντόντσιτς), έναν μικροτραυματισμό του Σερτάκ Σανλί (διάστρεμμα μετά από προσπάθεια για τρίποντο) και φυσικά πολλές απίθανες φάσεις.

Οι Σλοβένοι θα αγωνιστούν στον 2ο όμιλο του EuroBasket 2022, μαζί με Γαλλία, Λιθουανία, Γερμανία, Ουγγαρία και Βοσνία, ενώ οι Τούρκοι συμμετέχουν στον 1ο όμιλο, μαζί με τις Ισπανία, Μαυροβούνιο, Γεωργία, Βέλγιο και Βουλγαρία.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-46, 62-73, 90-90 (κ.α.), 103-104 (παρ.)