Εσθονία - Βέλγιο 79-66: Πρώτη φιλική νίκη για την αντίπαλο της Ελλάδας

Η Εσθονία, αντίπαλος της Ελλάδας στο EuroBasket 2022, επικράτησε με 79-66 απέναντι στο Βέλγιο, σημειώνοντας την πρώτη νίκη στα ματς προετοιμασίας.

Στις 8 Σεπτεμβρίου, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Εσθονία, στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroBasket 2022. Μέχρι τότε υπάρχει αρκετός καιρός.

Με την Εσθονία να παίρνει την πρώτη νίκη στα φιλικά προετοιμασίας - μετά από δύο απανωτές ήττες από τη Λιθουανία - κόντρα στο Βέλγιο με 79-66.

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, αφού οι Εσθονοί μπήκαν στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-52 και με ένα επί μέρους 23-14 έφτασαν στην επικράτηση.

Θυμίζουμε ότι οι Εσθονοί είναι στον όμιλο που συμμετέχει η Ελλάδα (3ος), μαζί με τις Ιταλία, Κροατία, Μεγάλη Βρετανία και Ουκρανία. Το Βέλγιο αγωνίζεται στον 1ο όμιλο (Τιφλίδα) κόντρα σε Ισπανία, Μαυροβούνιο, Τουρκία, Γεωργία και Βουλγαρία.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-42, 56-52, 79-66