Η τελική κατάταξη στο EuroBasket Εφήβων, στη 12η θέση η Ελλάδα

Το EuroBasket U18 ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Ευρώπης στους Εφήβους και την Ελλάδα να τερματίζει στη 12η θέση.

Ο 17χρονος σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης, Ιζάν Αλμάνσα σημάδεψε το EuroBasket U18 που διεξήχθη το διάστημα 30/7-7/8 στη Σμύρνη, εκεί όπου η Ισπανία επιβλήθηκε στον τελικό της διοργανώτριας Τουρκίας με σκορ 61-68 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στον μικρό τελικό, η Σερβία επικράτησε της Σλοβενίας με σκορ 67-70 και ανέβηκε στο βάθρο ενώ σε ό,τι αφορά την Εθνική, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ηττήθηκε με 74-67 από τη Γερμανία και τερμάτισε 12η μεταξύ 16 ομάδων.

Η Βόρεια Μακεδονία, η Μεγάλη Βρετανία και το Μαυροβούνιο υποβιβάστηκαν στη Β' κατηγορία του EuroBasket U18.