EuroBasket U18: Επέστρεψαν από το -16 κι έκαναν το 2/2 οι Νεάνιδες

Η Εθνική Νεανίδων επικράτησε της Τσεχίας με σκορ 67-71 κι έκανε το 2/2 στο EuroBasket U18 που διεξάγεται στην Κρήτη, ανατρέποντας το εις βάρος της -16 (62-46, 29').

Η Εθνική Νεανίδων διπλασίασε τις νίκες στο EuroBasket U18 αφού επιβλήθηκε της Τσεχίας με σκορ 67-71, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρος σκορ 5-23 σε αυτό το διάστημα!

Οι Τσέχες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-33. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή στο τρίτο δεκάλεπτο (43-33, 20’30’’) ενώ η Αντέλα Μεζιχοράκοβα σκόραρε για το 62-46 στο 29'.

Παρ' όλα αυτά, οι Ελληνίδες διεθνείς αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο, ισοφαρίζοντας αρχικώς σε 67-67 με το τρίποντο της Μπαξεβάνου ενώ η Δαμουλάκη διαμόρφωσε το 67-70 με γκολ-φάουλ!

Η ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Αύριο (8/8, 19.00), στα Δύο Αοράκια, θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-33, 62-48, 67-71

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Μπαξεβάνου 16 (4/7), Κούπερ 12, Δαμουλάκη 10, Σταματάκη 9 (1), Βασιλείου 11, Αλεξιά, Χρηστάκη 6, Κελεμένη 5, Παλάσκα 2, Παναγιωτίδη.