Τενερίφη - Στρασμπούρ 86-88: Όρθιοι οι Γάλλοι στην παράταση και τώρα ημιτελικά!

Νίκος Καρφής

Η Στρασμπούρ κατάφερε να πάρει το... θρίλερ κόντρα στην Τενερίφη στην παράταση (88-86) και να προκριθεί στα ημιτελικά του Basketball Champions League.

Τεράστια πρόκριση για τη Στρασμπούρ. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 88-86 επί της Τενερίφης και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του BCL.

Για τους νικητές ο Τζέφερσον είχε 22 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Σερμαντίνι είχε 19.

To τρίποντο του Ουέινραϊτ έγραψε το 69-71, 1:30 για το τέλος, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 71-73 στα 33 δευτερόλεπτα. O Σάλιν με 2 βολές ισοφάρισε στα 22 δευτερόλεπτα. Ο Τζέφερσον αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή και το ματς πήγε στην παράταση. Ο Ουέινραϊτ με τριποντο έκανε το 79-84, 1 λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Ο Σερμαντίνι μείωσε σε 83-84, αλλά ο Μέιγ έγραψε το 83-86 στα 18 δευτερόλεπτα. Ο Τζέφερσον έβαλε 2/2 βολές στα 4 δευτερόλεπτα και καθάρισε το ματς

Για τους Ισπανούς ο Ντόρνεκαμπ 16 όπως ο Γιούστα, ενώ ο Σερμαντίνι 19 και ο Χουέρτας είχε 18. Από την πλευρά της γαλλικής ομάδας, 20 με 6 ασίστ είχε ο Τζέφερσον, 19 ο Ουέινραϊτ (έκανε φοβερές βουτιές για να σώσει μπάλες) και 10 ο Μπόχατσικ

Oι νικητές περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον ημιτελικό, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι, Χάποελ Χολόν-Μπούργος.

Στον πρώτο ημιτελικό θα κοντραριστεί η Σαραγόσα με την Καρσίγιακα.