Σαραγόσα - Τενερίφη 87-81: Πήρε τη ματσάρα και αντιμετωπίζει την ΑΕΚ! (pics)

Η Σαραγόσα επικράτησε στην «μάχη» με την Τενερίφη (87-81) και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Final 8 του BCL, όπου και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (02/10, 21:30).

Η Τενερίφη μπορεί να φάνταζε το φαβορί πριν την αναμέτρηση, αλλά το παρκέ άλλα έδειξε. Η Σαραγόσα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, και παρόλο που οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στην ισοφάριση, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους.

Η Σαραγόσα θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ στα ημιτελικά του Final 8 (02/10, 21:30), με στόχο να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό της ευρωπαϊκής διοργάνωσης της FIBA.

Η αναμέτρηση μεταξύ των ισπανικών ομάδων ήταν πολύ δυνατή από τα πρώτα κιόλας λεπτά (14-14, 7'), αλλά σε εκείνο το σημείο η Σαραγόσα έκανε σερί, για να πάει στο 20-14 (9'). Ο Σάλιν μείωσε με τρίποντα, μετά την ασίστ του Χουέρτας, κι έκανε το 20-17 στο 10ο λεπτό. Το σκορ έφτασε και πάλι στα ίσια (25-25, 14'). Ο ρυθμός συνέχιζε να είναι γρήγορος (34-34, 17'), με την Τενερίφη να κάνει ένα μικρό σερί, για να περάσει μπροστά στο ημίχρονο (39-40, 20').

Στην τρίτη περίοδο, η Σαραγόσα έκανε ένα επιμέρους 11-5, για να περάσει μπροστά (50-45, 24') και να φτάσει στο +10 (61-51, 28'), με την Τενερίφη να μειώνει σε 63-56 (30') και να προκαλείται μια μικρή ένταση από το επιθετικό του Χουέρτας στον Σουλαϊμόν, που έφερε τις διαμαρτυρίες, αλλά και την τεχνική ποινή του Βιδορέτα. Η Τενερίφη προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε (70-67, 35') και στο γκολ-φάουλ του Κάβανο επικράτησε «τρέλα» (74-72, 36'), ενώ ήρθε και η ισοφάριση από τον Σερμαντίνι (76-76, 38'). Ο Γεωργιανός, όμως, αποχώρησε από το παρκέ μαζί με τον προπονητή του, ο οποίος πήρε δεύτερη τεχνική για διαμαρτυρία, 53.9'' πριν το φινάλε, και η Σαραγόσα έκανε το 82-76. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα άλλο πρόβλημα και πήραν τη νίκη (87-81).

Για τους νικητές, ο Μπένζινγκ είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπρουσίνο 12 και 5 ριμπάουντ επίσης, οι Χλίνασον και Τόμπσον από 11 πόντους και ο Σαν Μιγκέλ 10.

Για την Τενερίφη, ο Σερμαντίνι μέτρησε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, οι Χουέρτας και Ντόρνεκαμπ από 13 ο καθένας και οι Σάλιν - Φιτιπάλντο από 10 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81.