Νίμπουρκ - Περιστέρι winmasters 84-72: Στους «16» του BCL από την τέταρτη θέση

Το Περιστέρι winmasters ηττήθηκε από τη Νίμπουρκ με σκορ 84-72 και τερμάτισε στην τέταρτη θέση του Γ' ομίλου πριν από την έναρξη των υποχρεώσεων του στη φάση των «16» του Basketball Champions League.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16» του BCL και το ζητούμενο κόντρα στη Νίμπουρκ ήταν να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο. Οι Περιστεριώτες που παρατάχθηκαν δίχως τους Βασιλόπουλο, Ξανθόπουλο, Χάτσερ και Γόντικα, πάλεψαν όμως ηττήθηκαν από τους Τσέχους, ολοκλήρωσαν τη regular season με ρεκόρ 8-6 και πλέον στρέφονται στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Νίμπουρκ στην Kralovka Arena όπου ο Γιάννης Αγραβάνης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 20-29 στο 8:30. Μάλιστα η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έκλεισε την πρώτη περίοδο στην στο υπέρ της 26-31, διατηρώντας το προβάδισμα απέναντι στους γηπεδούχους που όμως αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 34-31 στο 11:30 με το τρίποντο του Γιάρομιρ Μπόχατσικ.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 42-42 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια. Ακολούθως το Περιστέρι μπλόκαρε επιθετικά ενώ η Νίμπουρκ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία των φιλοξενούμενων, κάνοντας επιμέρους 19-11 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 61-53 στο 30'. Οι Τσέχοι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 68-57 στο 31:28 κι εν συνεχεία οι Στίβεν Γκρέι και Μόουζες Κίνγκσλεϊ μείωσαν σε 71-68 από τη γραμμή των βολών!

Τα «νεκρά» διαστήματα του Περιστερίου επέτρεψαν στη Νίμπουρκ να ξεφύγει ξανά και να φτάσει στη νίκη με 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72.