Σαραγόσα – ΠΑΟΚ 86-76: Απελευθερωμένος, αλλά και πάλι ηττημένος (vid)

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην είχε άγχος στη Σαραγόσα από τη στιγμή που είχε αποκλειστεί από τη συνέχεια του BCL και να έπαιξε ελεύθερα κόντρα στους Ισπανούς ωστόσο γνώρισε νέα ήττα 86-76.

Όσο μπόρεσε να μείνει στο ματς, το έκανε. Από εκεί και πέρα, η Σαραγόσα που ήθελε τη νίκη προκειμένου να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους «16» του BCL φρόντισε να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός σε κάποια διαστήματα του αγώνα, έχοντας καλύτερο του παρκέ τον Ζήση Σαρικόπουλο και τους Σμιθ, Μπράουν να τον συμπληρώνουν. Όμως τα κακά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (25/66) σε συνδυασμό και με τα 14 λάθη, δεν βοήθησαν καθόλου την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη. Αντίθετα, οι Ισπανοί είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Μπρούσινο (18π.) και Σίλι (17π.) και μπόρεσαν να φτάσουν στην εύκολη -σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς- νίκη.

Το ματς

Αρκετά μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, κάτι που φρόντισε να εκμεταλλευτεί η Σαραγόσα και να μετατρέψει το 9-7 σε 19-7 πραγματοποιώντας ένα σερί 10-0 χάρη στα τρίποντα του Μπαρέιρο. Η διαφορά παρέμεινε στο +10 (22-12) μέχρι το 8' αλλά με ένα επιμέρους 6-1 ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει σε 23-18 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος ήταν εκείνος που είχε αναλάβει δράση στην ισπανική ρακέτα (12π., 6ριμπ. στο ημίχρονο) και με αντεπίθεση διαρκείας μπόρεσε να γυρίσει το ματς και από το -7 (31-24 στο 13') έφτασε στο +2 (33-35 στο 16') με επιμέρους 11-2! Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-42 για την Σαραγόσα, με τον ΠΑΟΚ να έχει μόλις 13/33 σουτ και τους γηπεδούχους 17/36.

Τα πράγματα ωστόσο έμελλε να κυλήσουν τελείως διαφορετικά στην 3η περίοδο. Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου φτάνοντας στο -14 (65-51) στο 26'! Οι Μπρούσινο και Ένις οδηγούσαν την Σαραγόσα ενώ ο «δικέφαλος» συνέχισε να είναι άστοχος με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να βρει τους Ισπανούς στο +9 (68-59).

Έκτοτε ήρθε και η κατάρρευση στον ΠΑΟΚ. Η Σαραγόσα έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο διατηρώντας σταθερά μια διαφορά στους 13-15 πόντους ενώ έφτασε και στο +16 (86-70) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76