Περιστέρι winmasters - Νίμπουρκ 75-65: Βάζει βάσεις πρόκρισης

Το Περιστέρι winmasters επικράτησε της Νίμπουρκ με σκορ 75-65 και παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Τσέχους κι έφτασε στη σπουδαία νίκη, ανεβαίνοντας στο 4-3 στην κατάταξη και υποχρεώνοντας τη Νίμπουρκ μόλις στη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση (5-2).

Ο Στίβεν Γκρέι ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων με 19 πόντους (3/4 βολές, 2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα), ο Γιανίκ Μορέιρα έκανε double - double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ είχε 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι μπήκε με το γκάζι... πατημένο κόντρα στους Τσέχους και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Χάτσερ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 23-13 στο 8:41, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 25-15. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε 4/8 τρίποντα και μοίρασε 7 ασίστ, υποχρεώνοντας τη Νίμπουρκ σε 10 λάθη!

Ακολούθως ο Γιανίκ Μορέιρα ανέβασε τη διαφορά στο +15 με 2/2 βολές, κάνοντας το 39-24 στο 15:48 ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-30, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Σε ό,τι αφορά το τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι συνέχισε στο ίδιο τέμπο δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας με το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι για το 47-30, η Νίμπουρκ αντέδρασε προσωρινά και μείωσε σε 53-44 με το layup του Χάνκινς όμως οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 59-45 στο 30'. Οι Τσέχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν το Περιστέρι που έφτασε στη νίκη με σκορ 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65.