Προμηθέας - Τενερίφη 69-57

Ο Προμηθέας χωρίς δύο βασικούς παίκτες (Χολ, Μπράουν) νίκησε την Τενερίφη με 69-57, διαφορά την οποία καλείται να κρατήσει στη ρεβάνς στην Ισπανία.

Ο Προμηθέας για μία ακόμη φορά ξεπέρασε το... ταβάνι του και επικράτησε της Τενερίφης με 69-57. Λάνγκστον Χολ και Ρίον Μπράουν δεν έπαιξαν λόγω τραυματισμού, αλλά οι συμπαίκτες τους έκαναν τα πάντα καλά. Πλέον ο Προμηθέας θα πάει στην Ισπανία την επόμενη εβδομάδα για να διαφυλάξει αυτό το +12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Μέγιερ και Λίποβι βρέθηκαν γρήγορα στο +7 (14-7, 6'). Η Τενερίφη με τις αλλαγές του Βιδορέτα άλλαξε το ρυθμό όμως παρά τα καλάθια του Άιβερσον δεν μείωσε ιδιαίτερα (21-15, 10').

Ο Μέγιερ ήταν ασταμάτητος όμως και παρά τους 6 συνεχόμενους πόντους του Ουάιτ, κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων (36-25, 16'), Η είσοδος του Γκίκα έφερε έναν ακόμη παίκτη στην εξίσωση του σκορ για τον Προμηθέα και με καλάθια του αρχηγού των Πατρινών (8/10 συνολικά τρίποντα στο ημίχρονο) έγινε το 45-27 λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Τενερίφη με βελτιωμένη άμυνα φρόντισε γρήγορα να μειώσει σε 47-37 (24'), ωστόσο ο Γκίκας με τον Έλις βοήθησαν τους γηπεδούχους να ανακάμψουν (52-37, 26').

Με πρωταγωνιστή τον Άιβερσον η ισπανική ομάδα κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους 10 πόντους, αλλά με τρίποντο του Λίποβι έγινε το 62-49 (35'). Στο τέλος τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να μειώσουν σε 66-57 (39') με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Αμπρομάιτις.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι είχαν 42.3% στα τρίποντα (8/10 στο ημίχρονο), 16 ασίστ και μόλις 10 λάθη (15 οι Ισπανοί).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόνι Μέγιερ τελείωσε με 22 πόντους (4/6δ., 4/4τρ., 2/3β.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μπάσας, Σαν Μιγκέλ και Μπρουσίνο έπαιξαν αρκετά αλλά δε βοήθησαν καθόλου.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Σπουδαίος ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους, αλλά και ο Οκτάβιους Ελις με double double (10π., 10ρ.). Γενικά κανείς δεν υστέρησε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά η διαχείριση της διψήφιας διαφοράς πόντων σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας ένα κακό επιθετικά πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο. Η Τενερίφη τα 15 λάθη και την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι του Μπάσας στο τέλος του ημιχρόνου. Εκανε την επαναφορά, χτύπησε τη μπάλα στην πλάτη του Παρκς την ξαναπήρε και σκόραρε.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57