ΠΑΟΚ - Ρίτας 81-78: O Ράιλι τον κράτησε «ζωντανό» για τη πρόκριση στους «16» του BCL

Γιώργος Κούβαρης

Αν και βρέθηκε στο -10 στο 36', ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Ρίτας και να «σφραγιστεί» η νίκη με τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι στα 7'' πριν από το τέλος για το τελικό 81-78. Τρίτο ματς στο Βίλνιους την Τρίτη 17/1 όπου θα κριθεί και η πρόκριση στους «16».

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε έντονα το «refuse to lose» στο κλειστό της Πυλαίας και φρόντισε να μείνει «ζωντανός» στο «κυνήγι» της πρόκρισης στους «16».

Αν και είχε απέναντί του έναν φοβερό και τρομερό Μάρκους Φόστερ (31π., 5/8δίπ., 5/12τρ., 6/6β) για τρία δεκάλεπτα, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και δη στο -10 (67-77) στο 36', μπόρεσε να βρει τις αμυντικές λύσεις και το «αντίδοτο» απέναντι στον Αμερικανό και ταυτόχρονα να ευστοχήσει σε μεγάλα σουτ.

Κάπως έτσι έφερε το ματς στο... τελευταίο σουτ του Τζέιλεν Ράιλι ο οποίος στα 7'' πριν από το τέλος ευστόχησε στο πιο «clutch» τρίποντο της βραδιάς το οποίο έμελλε και να κρίνει το ματς. Ο Αμερικανός είχε 15 πόντους με 4/9 τρίποντα, ενώ άλλους 20 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/8 τρίποντα είχε ο Τζέιλεν Χαντς.

Το ματς

Ο Μάρκους Φόστερ μπήκε κάτι παραπάνω από «ζεστός» στο κλειστό της Πυλαίας, έχοντας πετύχει 11 από τους 20 πρώτους πόντους της ομάδας του για το 9-20 στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν κάτι παραπάνω από νωθρός σε αυτό το διάστημα, κάτι που ανάγκασε τον Λυκογιάννη να αλλάξει και τα 5/5 της πεντάδας του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε στους πέντε πόντους (17-23) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι Χαντς και Σαλούστρος έδιναν βοήθειες στην επίθεση, ενώ ο Φόστερ ήταν η μόνιμη απειλή για το καλάθι του ΠΑΟΚ (11π., 3/5τρ., 2/2β.)

Στην 2η περίοδο ήρθαν τα πάνω κάτω. Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν εκείνη που «κλείδωσε» τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους 12-5 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (29-28) στο 15'. Έκτοτε τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους. Ο Τζέιλεν Χαντς πήρε «φωτιά» έξω από τα 6.75 μέτρα και ηγήθηκε για να φτάσει η διαφορά και στο +12 για τον ΠΑΟΚ (44-32) με την οποία έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο στην Πυλαία (46-34).

Ο Αμερικανός μέτρησε στο πρώτο μισό του ματς 14 πόντους με 1/1 δίποντο και 4/5 τρίποντα, ενώ από 7 πόντους είχαν οι Πόλεϊ και Φράνκε. Συνολικά ο ΠΑΟΚ είχε 8/15 τρίποντα στο ημίχρονο, όπως επίσης και 9/16 δίποντα. Στον αντίποδα ο Φόστερ μετρούσε 15 πόντους με 4/10 εντός παιδιάς, ενώ αντίθετα η Ρίτας είχε μόλις 4/14 τρίποντα.

Βέβαια το 3ο δεκάλεπτο άλλαξε και πάλι τα δεδομένα του ματς. Το μομέντουμ που είχε πάρει ο ΠΑΟΚ «έσβησε» σε χρόνο... dt από τη Ρίτας και πιο συγκεκριμένα από τον φοβερό και τρομερό, Μάρκους Φόστερ! Ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα Πάτρας ήταν ασταμάτητος (και) στην 3η περίοδο σημειώνοντας τους 13 από τους 24 πόντους της ομάδας του για το επιμέρους 11-24 των Λιθουανών. Ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με 54-44 στο 24' αλλά έκτοτε η πλάστιγγα έγειρε στη μεριά των φιλοξενούμενων οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα 14-3 έως το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (57-58).

Μάλιστα δεν σταμάτησαν εκεί. Από το 57-50 έως το 57-62 του 31', η Ρίτας πραγματοποίησε νέο σερί 0-12 και ουσιαστικά πήρε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα και το μομέντουμ της ψυχολογίας. Αυτό αποδείχθηκε και στη συνέχεια αφού οι Λιθουανοί προηγήθηκαν και με 67-58 δια χειρός Βάραντι ο οποίος είχε πάρει την σκυτάλη από τον Μάρκους Φόστερ. Η Ρίτας έφτασε και στο +10 (67-77) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος και έδειχνε να ρίχνει τους τίτλος τέλους της πρόκρισης. Όμως ένα γρήγορο σερί 7-0 του ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στην μία κατοχή (74-77 στο 37') αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ελληνικής ομάδας. Το σερί έγινε επιμέρους 12-1 ισοφαρίζοντας το στο σκορ στους 78 πόντους ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη.

Έκτοτε ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις έως και τα τελευταία δευτερόλεπτα, μέχρι που ο Τζέιλεν Ράιλι ευστόχησε σε τρίποντα στα 7'' πριν από το τέλος για το προβάδισμα με 81-78! Αυτό ήταν και το τελικό σκορ καθώς στο τέλος ο Φρίντρικσον δεν βρήκε στόχο από τα εννέα μέτρα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η φοβερή ανατροπή στα τελευταία τέσσερα λεπτά με το επιμέρους 14-1 «έγραψε» και την ιστορία του ματς. Φυσικά αποκορύφωμα ήταν το τρίποντο του Ράιλι στα 7'' πριν από το τέλος.

MVP: Ο Τζέιλεν Χαντς ήταν ηγετικός στο ματς, έχοντας στο σύνολο 20 πόντους με 4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέιλεν Ράιλι. Τόσο για το νικητήριο τρίποντο, όσο και για τις λύσεις που έδινε κατά τη διάρκεια του ματς.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Φρίντρικσον δεν ήταν μόνο εκείνος που αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση, αλλά είχε 1/8 εντός παιδιάς και 4 λάθη!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μάρκους Φόστερ προκαλούσε συνέχεια στο κλειστό της Πυλαίας με τους πανηγυρισμούς και επιδεικνύοντας τα μούσκουλά του ύστερα από τα συνεχόμενα καλάθια του στην 3η περίοδο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 14/30 τρίποντα του ΠΑΟΚ!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα, δεν παράτησε το ματς όταν έμοιαζε να είναι χαμένο και έδειξε ότι δεν πρόκειται να πουλήσει φθηνά το... τομάρι του στο Βίλνιους. Επίσης με την ανατροπή στο τέλος «ξύπνησε» και ο κόσμος στην Πυλαία που θύμισε παλιές... εποχές για τον «δικέφαλο».

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78

Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 1-1

Game 1: Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 85-62
Game 2: ΠΑΟΚ - Ρίτας Βίλνιους 81-78
Game 3: Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 17/1
- Η σειρά είναι best-of-three. Η πρόκριση στους «16» του BCL κρίνεται στις δυο νίκες. Το Top-16 θα έχει και πάλι ομίλους των τεσσάρων ομάδων (έξι αγώνες)