Μάλαγα - Νίζνι 93-69: Δια περιπάτου στη φάση των «16» η ομάδα του Κατσικάρη

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Μάλαγα (3-2) του Φώτη Κατσικάρη επικράτησε με σκορ 93-69 της ρωσικής Νίζνι (2-3), στην έτερη αναμέτρηση από τον όμιλο του Λαυρίου στο Basketball Champions League. Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία.

Ήσυχο βράδυ για το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη στην Ανδαλουσία. Η Μάλαγα δεν δυσκολεύτηκε να εξασφαλίσει από απόψε την απευθείας πρόκριση της στους «16» του BCL, αφού το εμπόδιο της Νίζνι αποδείχθηκε χαμηλό. Ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού με 55 πόντους στην επίθεση τους, έδωσαν διαστάσεις... θριάμβου στο ροζ φύλλο τους.

Πρώτος σκόρερ για την ισπανική ομάδα ήταν ο Αξέλ Μπουτέιγ με 20 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Μάικλ Έρικ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις παίκτες με 12 πόντους - τους Αστάπκοβιτς, Στρεμπκόφ και Κουλάγκιν - όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο. Η Μάλαγα λοιπόν θα έρθει την ερχόμενη εβδομάδα στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει το Λαύριο, ούσα αδιάφορη βαθμολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 38-25, 65-50, 93-69