Λαύριο - Λάρισα 81-75: Μία από τα ίδια (vid)

Το Λαύριο (17-5) νίκησε τη Λάρισα (6-16) με 81-75 χάρη στις προσωπικότητες που διαθέτει στο ρόστερ του ο Χρήστος Σερέλης.

Το Λαύριο έκλεισε την regular season με δύσκολη νίκη επί της Λάρισας (81-75) σε μία αναμέτρηση που παίχτηκε ελεύθερο μπάσκετ.

Οι δύο ομάδες χωρίς ίχνος άγχους θέλησαν να διασκεδάσουν στο παρκέ. Με μικρή σημασία στην αμυντική τους λειτουργία και καλά ποσοστά στη μπροστινή πλευρά του παρκέ το σκορ ήταν 17-17 (9').

Οι δύο προπονητές θέλησαν να μοιράσουν τον χρόνο συμμετοχής βάζοντας στο παρκέ αρκετούς γηγενείς παίκτες. Από τη μία πλευρά Ερμείδης και Βουλγαρόπουλος κι από την άλλη ο Παπαδάκης μετέτρεψαν το σκορ σε 31-26 (14'). Οι Θεσσαλοί πάντως με τον Ρας αν μπαίνει στην εξίσωση του σκορ προσπέρασαν με 32-35 (17').

Στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλοί με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μούρτου βρέθηκαν στο +8 (42-50, 25'). Ο Σερέλης είδε τους βασικούς του παίκτες να αντιδρούν εξαιρετικά και με διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισαν σε 55-55 (28').

Το παιχνίδι παρέμενε αμφίρροπο αφού καμίας εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το Λαύριο προηγήθηκε με τρίποντου Σάβατζ (68-65, 35') κι εκεί πήρε φόρα ο Κόζι και με 6 δικούς του πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 74-67 (36'). Η Λάρισα κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 78-75 (45'' πριν τη λήξη), όμως ένα νέο τρίποντο του Κόζι δεν της επέτρεψε κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ένα κλειστό ματς τα λάθη έκριναν το αποτέλεσμα αφού οι γηπεδούχοι ειχαν 10 κι οι Θεσσαλοί 21.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μουράτος τελείωσε με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάγκινς σε 9 λεπτά είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη. Δε βοήθησε καθόλου τη Λάρισα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κόζι έκρινε το αποτέλεσμα με την απόδοσή του στο τέλος (16π., 5ασ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-67, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 και ξέφυγαν.

Όταν μείωσε η Λάρισα σε 78-75 σκόραρε ο Κόζι ξανά,

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τις 14/23 βολές. Η Λάρισα τα 21 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-42, 58-61, 81-75