Περιστέρι - Λάρισα 80-56: Δεύτερο παιχνίδι, ίδιο αποτέλεσμα

Το Περιστέρι (10-11) νίκησε τη Λάρισα (6-15) με 80-56 σε ματς που επαναλήφθηκε.

Ένα διαιτητικό λάθος στο παιχνίδι του πρώτου γύρου υποχρέωσε τις δύο ομάδες να το επαναλάβουν με το Περιστέρι να νικά ξανά τη Λάρισα με 80-56.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τους ΜακΛιν και Τσαϊρελη δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά κάτι ανάλογο έκαναν κι οι Θεσσαλοί με τον Μούρτο πρωταγωνιστή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο για πρώτη φορά μία εκ των δύο ομάδων πήρε κάποια σημαντική διαφορά αφού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 16-0 σερί (55-35, 26'). Φορντ και ΜακΛιν ήταν αυτοί που άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού. Οι παίκτες της Λάρισας προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι κυρίως με μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν έβρισαν στόχο κι έτσι παρέμεινε η διαφορά σε αυτό το επίπεδο (63-44, 30').

Η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες των δύο ομάδων σπανίως έδιναν τρίτη πάσα μεταξύ τους και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην σκοράρουν με συνέπεια κάτι που δεν διαφοροποίησε στο παραμικρό τη διαφορά στο σκορ μέχρι την κόρνα της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ξεκάθαρα ανώτεροι οι νικητές σε δίποντα (64%-32%), ριμπάουντ 41-33 και ασίστ 15-8. Οι Θεσσαλοί σούταραν 4/21 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φορντ ολοκλήρωσε με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 25:18 που αγωνίστηκε.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουόσπουν τελείωσε με 1/9 σουτ και ο Χάγκινς με 2/7.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΜακΛιν έκανε double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 16-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τίποτα, η Λάρισα το 19% στα τρίποντα και το 32% στα δίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ενα εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζόουνς στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56