ΠΑΟΚ - Ηρακλής 79-72: Πήρε το ντέρμπι με Γκρίφιν (vid)

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή με 79-72, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Γκρίφιν με 16 πόντους.

Στο 6-5 πήγε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στο ντέρμπι του Ηρακλή.

Οι γηπεδούχοι που ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου νίκησαν με 79-72 και έριξαν τον συμπολίτη στο 5-7.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Γκρίφιν με 16 πόντους, ενώ στον αντίποδα 15 μέτρησε ο Χάνλαν.

Ο Λυκογιάννης έφτασε τις 5 νίκες σε 6 αναμετρήσεις στον πάγκο του «Δικεφάλου του Βορρά».

Το ματς

O ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στο ματς και με τον Μαργαρίτη έγραψε το 19-6 στο 8’. Με τα καλάθια των Μουρ και Τσαϊρέλη ο Ηρακλής κατέβασε τη διαφορά στους 6 (19-13) στο 9’.

Ο Χάτσερ σκόραρε για τρεις και έκανε το 30-27 στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Ο Ενετσιόνια απάντησε για τον Γηραιό και έκανε το 40-38 στο ημίχρονο. Στα πρώτα 20 λεπτά η ομάδα του Καλύβα είχε 9/12 δίποντα.

Με τον Ενετσιόνια, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 49-51. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 8-0 και έγραψε το 57-51, 1 λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε… γκάζι και έκανε το 72-58 με τον Λοβ στο 36’. Ο Μπόουλιν έκανε το 74-67 στο 39', με τον Τέρνερ να γράφει το 76-67 στα 50 δευτερόλεπτα και τον Ηρακλή να μην έχει χρόνο να επιστρέψει.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε 10/19 τρίποντα, ενώ ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Γκρίφιν είχε 16 πόντους, ενώ έβαλε σημαντικά καλάθια για να πάρει ο ΠΑΟΚ τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπόουλιν είχε μόλις 3 με 1/6 σουτ και δεν βοήθησε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κονατέ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Λοβ με 12 και 6 ριμπάουντ ήταν καθοριστικοί.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 57-51 στο 29’ έγινε 72-58 στο 36’ και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα 18/38 δίποντα, ενώ ο Ηρακλής το 7/31 στα τρίποντα και την απόδοση του στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72