ΠΑΟΚ - Λαύριο 83-65: Πάτησε... γκάζι και έκανε σεφτέ (vid)

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη στη Basket League, αφού επικράτησε εύκολα του Λαυρίου με 83-65, ανεβάζοντας την απόδοση του στο 4ο δεκάλεπτο

Στο 1-2 πήγε ο ΠΑΟΚ που κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για την φετινή Basket League.

H oμάδα του Μέξα επικράτησε του Λαυρίου (0-2) με 83-65, αφού πάτησε γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαργαρίτης με 13 πόντους , ενώ για τους ηττημένους ο Ντιαλό πέτυχε 16 πόντους.

Το ματς

To Λαύριο μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε με 10-16 χάρη στον Ντέιβις στο 6’. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως και πάλι ο Ντέιβις έκανε το 18-24 στο τέλος τα πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Μέξα πάτησε…γκάζι μετά τα μέσα του δεύτερου δεκαλεπτου και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 37-36 στο 17’ με τον Μήτρου-Λονγκ. Ο Κάρτερ μείωσε σε 41-40 για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε λίγα τρίποντα στο ημίχρονο και είχε 1/4, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 4/11.

Mε το καλάθι του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για 8 πόντους (57-49) για πρώτη φορά στο ματς. Το τρίποντο του Μπιτς έγραψε το 72-60 στο 33’. Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 67-60 σε 77-60 στο 36’ και κάπου εκεί… καθάρισε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε παραπάνω ασίστ (17 αντί 10), ενώ έτρεξε ένα επιμέρους 24-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Mαργαρίτης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τέρνερ με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, αλλά και οι Τσαλμπούρης και Λοβ που είχαν από 12.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουράτος έμεινε χαμηλά με 3 πόντους και 1/8 σουτ. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 67-60 σε 77-60 στο 36’ και το ματς δεν είχε γυρισμό για το Λαύριο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το μουδιασμένο ξεκίνημα και το Λάυριο την αστοχία σε δίποντα (17/38) και τρίποντα (5/21), αλλά και τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65