Ιωνικός Νικαίας - Περιστέρι 75-80: «Διπλό» εμπειρίας (vid)

Ο Ιωνικός (0-2) δυσκόλεψε αρκετά το Περιστέρι (2-0), ωστόσο στο τελευταίο κρίσιμο διάστημα οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 75-80.

Το Περιστέρι διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού Νικαίας με 75-80.

Για 27 λεπτά παρακολουθούσαμε ένα διαγωνισμός αστοχίας αφού οι παίκτες των δύο ομάδων σούταραν με άθλια ποσοστά και τα καλάθια ήταν ελάχιστα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ελάχιστα καλύτεροι και βρέθηκαν στο +15 με καλάθι του Πέτεγουεϊ (36-51, 27').

Σε εκείνο το σημείο ο Τολιόπουλος πήρε την κατάσταση πάνω του και με προσωπικά καλάθια φρόντισε όχι μόνο να μειώσει ο ιωνικός, αλλά να ισοφαρίσει στους 53 πόντους ( με την βοήθεια του Ζάισλοφτ (31'). Η αποβολή του Στέργιου Κουφού αποσυντόνισε κάπως τους παίκτες του και το Περιστέρι είχε την εμπειρία να το εκμεταλλευτεί και ο ΜακΛίν έκανε το 66-72 (37').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν 17 ασίστ αντί μόλις 8 των γηπεδούχων ενώ το Περιστέρι παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμο και συγκεντρωμένο στο τελευταίο κρίσιμο διάστημα του ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΜακΛιν τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε τον Ιωνικό ο Πρίτζετ ο οποίος είχε 2 πόντους με 1/4 σουτ σε 27 λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλοί οι Γκρέι (18π., 4ρ., 3ασ., 3λ.) και Τζόουνς (11π., 6ρ.)

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 35' το ματς ήταν 63-66, στο επόμενο τρίλεπτο το Περιστέρι βρέθηκε στο +8 (77-44)

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός το 23% στα τρίποντα και τις 8 μόλις ασίστ. Το Περιστέρι επίσης το 25% στο τρίποντο και τίποτα άλλο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι από τα 6 μέτρα του Βασίλη Τολιόπουλου ο οποίος εκτέλεσε υπό πίεση χρόνου, υπό πίεση χώρου (γωνία) και στηριζόμενος στο ένα πόδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80