Κολοσσός: Ρεκόρ για φέτος οι 38 πόντοι σε ένα δεκάλεπτο

Ο Κολοσσός πέτυχε ένα ρεκόρ για τη φετινή σεζόν χάρη στην παραγωγικότητά του στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στον Άρη.

Η ιστοσελίδα του πρωταθλήματος αναφέρει σχετικά, «Με μία εντυπωσιακή επίδοση ήρθε η επικράτηση επί του Άρη για τον Κολοσσό H Hotels. Οι Ρόδιοι σημείωσαν 38 πόντους στην 4η περίοδο (38-25 το επιμέρους σκορ), επίδοση που συνιστά νέο ρεκόρ περιόδου στην ΕΚΟ Basket League καθώς το προηγούμενο ήταν εκείνο των 36 που είχαν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην 1η περίοδο του εντός έδρας αγώνα του με τον Ηρακλή στην 8η αγωνιστική και ο Ήφαιστος στην 4η περίοδο του εντός έδρας αγώνα του με τον Ηρακλή στη 12η αγωνιστική.

Ο Κολοσσός H Hotels ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση της τελευταίας εξαετίας, καθώς 38 πόντους είχε και η ΑΕΚ στην 4η περίοδο του 3ου ημιτελικού των περσινών πλέι οφ με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ.

Επίσης η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη εκμεταλλεύτηκε τα 20 λάθη του αντιπάλου της, παίρνοντας 30 πόντους από αυτά (30-11 το επιμέρους σκορ), δύο πόντους κάτω από το ρεκόρ περιόδου που κρατάνε Περιστέρι Winmasters και ΑΕΚ από τη 2η και τη 15η αγωνιστική αντίστοιχα».