ΠΑΟΚ - Κολοσσός 77-88: Στον βυθό και στον αφρό (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Κολοσσός πήρε τεράστια νίκη επί του ΠΑΟΚ με 77-88 και αισθάνεται καλύτερα ως προς την παραμονή κάτι που δεν ισχύει με τους Θεσσαλονικείς.

Ο Κολοσσός πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ επικρατώντας με 77-88. Με τον Κρόμα (31π.) σε καταπληκτικό απόγευμα, οι Ροδίτες αισθάνονται πολύ καλύτερα ως προς την παραμονή σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς που παρέμειναν στον «βυθό».

Οι ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι επηρεασμένες από τη βαθμολογική του σημασία με αποτέλεσμα στα πρώτα 5 λεπτά να κυριαρχούν αστοχία και λάθη (5-7). Ο Κρόμα βρήκε χώρο δράσης και ρυθμό στην επίθεση και με 9 πόντους (3/3τρ.) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-16 (8').

Οι Ροδίτες μπήκαν συγκεντρωμένοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο αυξάνοντας τη διαφορά τους από τους γηπεδούχους (17-30, 13'). Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ ήταν η κακή άμυνα αφοί οι παίκτες του Λυκογιάννη σκόραραν με χαρακτηριστική ευκολία σε κάθε σχεδόν κατοχή μπάλας (27-45, 17'). Οι νησιώτες όποτε αστοχούσαν, έπαιρναν επιθετικό ριμπάουντ και σκόραραν με αποτέλεσμα να διατηρούν εύκολα το μεγάλο προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι φάνηκε να έχουν διάθεση να αλλάξουν την εικόνα της αναμέτρησης, αλλά το έκαναν με βιαστικό τρόπο. Από την άλλη ο Κολοσσός με τους Ντάνιελς και Γκρίφιν παρέμενε σε θέση ισχύος (37-55, 24'). Σε εκείνο το σημείο Μαργαρίτης και Μπεστ βρήκαν συνεχόμενα τρίποντα, μείωσαν σε 45-55 (25΄) και έβαλαν και τον κόσμο στην εξίσωση του αγώνα. Ο ρυθμός του ματς είχε αλλάξει προς όφελος του ΠΑΟΚ ο οποίος μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (58-64, 30').

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει ακόμη περισσότερο με τον Ρετ (63-66), ωστόσο οι Ροδίτες έμειναν ψύχραιμοι και με 5 πόντους του Κρόμα βρέθηκαν ξανά στο +8 (63-71, 34'). Ο Μπράουν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μαζί με τον Σμιθ μετέτρεψαν το σκορ σε 71-73 (37'), όμως για μία ακόμη φορά ανταποκρίθηκε βρίσκοντας εύστοχο τρίποντο (71-78, 38') και έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε 60% στα δίποντα, 41% στα τρίποντα και υπέπεσε μόλις σε 11 λάθη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν τραγικός στις αμυντικές του υποχρεώσεις.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κρόμα τελείωσε με 31 πόντους (4/4δ., 6/11τρ., 5/6β.), 3 ασίστ και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σόρτερ ήταν σε... άλλο γήπεδο με κακή άμυνα και 2/11 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λοβ πρόσφερε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Ντάνιελς 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-73, Κρόμα και Ντάνιελς ευστόχησαν από μέση και μακρινή απόσταση, έκαναν το 71-78 και «έκοψαν» τη φόρα του ΠΑΟΚ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 25 λεπτά δεν έκανε τίποτα σωστά. Ο Κολοσσός

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ρετ από την πάσα του Ουίλιαμς που έκανε το 63-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-48, 58-64, 77-88