Πανιώνιος - Ηρακλής 60-76: Μπλεξίματα οι μεν, κοντά στα playoffs οι δε (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου

Ο Τζαμάλ Σούλερ αποχώρησε στο 25' τραυματίας, αλλά επέστρεψε πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, για να «σκοτώσει» τον Πανιώνιο Su Casa (60-76) και να τον στείλει δύο θέσεις πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Σε «τροχιά» playoffs ο Ηρακλής.

Οι άνθρωποι του Ηρακλή «τρόμαξαν» για λίγο, όταν στο 25ο λεπτό του αγώνα, ο Τζαμάλ Σούλερ αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, καθώς χτύπησε το πόδι του. Ωστόσο, ο Αμερικανός τους έδωσε χαρά, αφού επέστρεψε στο 35ο λεπτό κι «εκτέλεσε» τον Πανιώνιο Su Casa (60-76), για να κρατήσει την ομάδα του σε απόσταση... αναπνοής από τα playoffs.

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο, όταν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (43-42, 27'), αλλά τα τρίποντα των Ζάρα - Ντέιβις ήταν κομβικά.

Ο Σάμουελς έφτασε τους 16 πόντους, αλλά είχε 2/10 σουτ και 11/20 βολές. Ο Ντουρέν είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Σε... περιπέτειες μπαίνει ο Πανιώνιος, που έχασε και την διαφορά του πρώτου αγώνα (96-101), αφού μετά από αυτό το αποτέλεσμα, είναι δύο θέσεις πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες τίμησαν την μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ με παραβάσεις 24'' και 8'' στην αρχή της αναμέτρησης.

Το ματς

Με την έναρξη του αγώνα, ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα (1-9, 4'), με τον Πανιώνιο να έχιε 0/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν με Λαμπρόπουλο και Σουΐτνι (7-11, 7'), με τον Ζάρα να κρατά μπροστά την ομάδα του στο δεκάλεπτο (11-19, 10'). Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 για να πλησιάσουν κι άλλο (17-21, 14'), ο ΜακΓκιλ προσπάθησε να κρατήσει κοντά τους «κυανέρυθρους» (25-31, 18'), αλλά Σούλερ, Καββαδάς και Χάνλαν έδωσαν λύσεις για το 28-37 του ημιχρόνου (20').

Ο Πανιώνιος σήμανε... αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, με τους Καμαριανό, Σουΐτνι και Σάμουελς να «εκτελούν» τον αντίπαλό τους, και να ισοφαρίζουν (41-41, 25'). Ο Σουΐτνι έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του (43-42, 27'), ωστόσο τα τρίποντα του Ζάρα (2) και του Ντέιβις (1), έγειραν πάλι το ματς (48-55, 29'), με τον Καμπερίδη να κάνει το 50-55 στο 30'. Ο Ζάρας ευστόχησε ξανά από την περιφέρεια (51-60, 32'), Ντουρέν και Σουΐτνι έκαναν το 58-63 (35'), ο τραυματίας Σούλερ επέστρεψε κι «εκτέλεσε» (58-67, 36'), για να καρφώσει λίγο αργότερα (58-69, 38'), μετά από δύο άστοχες βολές του Σάμουελς και λάθος του Πανιωνίου. Ο Σούλερ «σκότωσε» τον Πανιώνιο (58-74, 39'), για να επισφραγίσει το τελικό 60-76 (40') με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ηρακλής είχε 47% στα σουτ, ενώ ο Πανιώνιος μόλις 26%.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζαμάλ Σούλερ έδειξε αυταπάρνηση, και παρά τον τραυματισμό του, γύρισε στο παιχνίδι, για να ολοκληρώσει το ματς με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Ντέιβις με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ζάρας μέτρησε 13 πόντους και ο Καββαδάς 10 και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Αρκετοί παίκτες του Πανιωνίου δεν στάθηκαν στο ύψος τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η επιστροφή του Σούλερ στο παρκέ ήταν καθοριστική, αφού στα τελευταία πέντε λεπτά σκόραρε 10 πόντους, για να εξασφαλίσει τη νίκη για την ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος ότι δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την στιγμή που πήρε το προβάδισμα, ο Ηρακλής τις χαμένες βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Σούλερ που «σκότωσε» τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76.