ΠΑΟΚ - Ιωνικός 110-80: Διασυρμός (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο ΠΑΟΚ (5-11) διέλυσε τον Ιωνικό (7-9) με 110-80 και πανηγύρισε την πιο εύκολη φετινή του νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ιωνικό τον οποίο νίκησε με 110-80. Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την τραγική αγωνιστική εικόνα που παρουσίασαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Τσόχλα (6π.) προηγήθηκαν με 12-4 (6'). Ο Ιωνικός είχε τραγική απόδοση και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Ουίγγινις να βρεθεί στο 25-12 (9΄).

Στην δεύτερη περίοδο Σμιθ και Μπεστ πήραν τα ηνία στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν προέβαλλαν την παραμικρή αντίδραση και δέχονταν πολύ εύκολα καλάθια (45-27, 15'). Οι παίκτες του Χαραλαμπίδη ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 10/16 τρίποντα και σταθερό προβάδισμα γύρω από τους 20 πόντους.

Η παράσταση για έναν ρόλο συνεχίστηκε. Ο ΠΑΟΚ σε κάθε ευκαιρία σκόραρε με την ομάδα του Ιωνικού να βγάζει εικόνα διάλυσης. Σόρτερ, Ουίγγινς, Σμιθ και Μπεστ έφταναν «περπατώντας» στο αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (90-53, 30').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Χαραλαμπίδης ξεκούρασε τους βασικούς του, έκανε αρκετές αλλαγές όμως η διαφορά παρέμενε στο επίπεδο των 30 πόντων. Το όριο των 100 πόντων ξεπεράστηκε με καλάθι του Μπράουν στο 36΄ με τους γηπεδούχους να σταματούν στους 110 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μία ομάδα (ΠΑΟΚ) υπήρχε στο παρκέ αφού ο Ιωνικός παρουσίασε εικόνα διάλυσης. Οι Θεσσαλονικείς είχαν 50% στα τρίποντα (12/24) και 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίγγινς τελείωσε με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Σόρτερ με 20 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η γενικότερη εικόνα του Ιωνικού ήταν απαράδεκτη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σμιθ πρόσφερε 19 πόντους με 7/11 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Από το τζάμπολ κρίθηκε ο νικητής.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα. Ο Ιωνικός τα πάντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πολλά τα καρφώματα αλλά ξεχώρισε ένα του Ουίγγινς με τα δύο χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80