Περιστέρι winmasters - Ρέθυμνο 71-61: Συνεχίζει από την τετράδα

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Περιστέρι winmasters επικράτησε του Ρεθύμνου με σκορ 71-61 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης στην ΕΚΟ Basket League ενώ οι Κρητικοί έπεσαν στο 0/8 μακριά από την έδρα τους.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο, κάνοντας το 7-1 στο κλειστό της Τζον Κένεντι.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνα του, μετατρέποντας το εις βάρος του 6-7 σε 15-7 στο 7:23 με το layup του Γιανίκ Μορέιρα και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 19-10 με το τρίποντο του Ουίλιαμ Χάτσερ.

Ο Κίνγκσλεϊ Μόοουζες ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 24-15, ο Μορέιρα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (28-17) ενώ ο Στίβεν Γκρέι σκόραρε για το +13, κάνοντας το 32-19 στο 16:44!

Παρ' όλα αυτά, το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα κι έκανε σερί 12-0 ως το ημίχρονο, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Φράνκαμπ - Κάρτερ και μειώνοντας σε 32-31 στο 30'.

Μάλιστα η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γουέσλι Γκόρντον (35-36, 21:46) όμως οι Περιστεριώτες ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και προηγήθηκαν 52-42 με τον Σαλούστρο στο 27:56.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει (66-61, 37:33) όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.