ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90: Τεράστιο «διπλό» από το -18, βυθίζεται ο «Δικέφαλος»!

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Προμηθέας Πατρών γύρισε από το -18 κι επικράτησε του ΠΑΟΚ στην παράταση με σκορ 86-90, αφήνοντας τον «Δικέφαλο» κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Με το πάρτι προσφορών* της Novibet θα τα δεις όλα! (21+) | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 44-26 στο 18' όμως ο Προμηθέας γύρισε... τούμπα το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο κι ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στο έξτρα πεντάλεπτο, φιγουράροντας πλέον μόνος στη δεύτερη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 9-4! Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη παραμένει σε δύσκολη θέση, έχοντας ρεκόρ 3-9.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Σμιθ σκόραρε για το 18-14 και ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 20-17 στο 10', σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14). Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί επέμειναν στο μακρινό σουτ έχοντας 2/9 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75 (22%) και υποχρεώνοντας την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη σε 3 λάθη.

Ακολούθως ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα του και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Νόουλς διαμόρφωσε το 36-25 στο 14:19. Μάλιστα ο Λιούις σκόραρε για το +18 (44-26, 18:13) για τους «ασπρόμαυρους» που πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-32. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές του ΠΑΟΚ, έκανε επιμέρους σκορ 2-17 και προηγήθηκε με 48-49 με το τρίποντο του Μπαμπ στο 26:15!

Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 58-56, με τον Προμηθέα να κάνει επιμέρους σκορ 12-24 και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν συγκλονιστική εξέλιξη αφού ο Χολ έκανε το 70-76 με /2 βολές, ο Νόουλς μείωσε σε 72-76 και ο Μπεστ ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-76 στα 49"! Ο Φίλερ κέρδισε φάουλ στα 12" όμως αστόχησε και στις δυο βολές, ο Σμιθ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ και οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ τον Λίποβι στην προσπάθεια του Αμερικανού να σκοράρει με λέι απ, στο 1.5".

Ο Σμιθ είχε 1/2 βολές και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Φίλερ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (78-86) όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 για το 83-86. Ο Ρόμπινσον με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 83-88, ο Μαργαρίτης πέτυχε τρίποντο για το 86-88 όμως ο Χατζηνικόλας αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ο Ρόμπινσον κλείδωσε τη νίκη των Πατρινών από τη γραμμή των βολών!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, μάζεψε αμέσως τη διαφορά και είχε καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τσέις Φίλερ ήταν ο πρωταγωνιστής του Προμηθέα στην PAOK Sports Arena, σκοράροντας 27 πόντους με 4/7 βολές, 7/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λάνγκστον Χολ τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους και 10 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 12-24 του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που έδωσε στον ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος» την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76 κ.α., 86-90 παρ.