Κολοσσός – Ηρακλής 86-88: Σπουδαίο «διπλό» στη Ρόδο ο «Γηραιός»! (vid)

Ο Ηρακλής έφυγε με τη νίκη από τη Ρόδο, επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι του Κολοσσού με σκορ 86-88.

O Ηρακλής πέτυχε τη δεύτερη νίκη μακριά από την έδρα του, σουτάροντας με 52% στο τρίποντο ενώ ο Κολοσσός είχε την ευκαιρία να στείλε το ματς στην παράταση όμως ο Μπρέιζελτον αστόχησε σε δύσκολο layup.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ηρακλή στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, εκεί όπου ο άρτι αφιχθείς Μάλκολμ Γκρίφιν σκόραρε για το 21-16 με layup. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Καββαδά και Οκερέαφορ διαμόρφωσαν το 21-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Εν συνεχεία ο Ηρακλής βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75, μετατρέποντας το… εύθραυστο 35-36 σε 36-42 στο 16:48 με τα back2back τρίποντα του Ζάρα, κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ του 41-53. Ο Βασίλης Καββαδάς ανέβασε τη διαφορά στο +14 με 2/2 βολές (41-55), ο Κολοσσός μείωσε σε 60-64 με το γκολ-φάουλ του Τουντζιαράκη όμως ο «Γηραιός» άντεξε στην πίεση (62-70, 30’).

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη στα τελευταία λεπτά, με τον Καββαδά να διαμορφώνει το 79-83 με 2/2 βολές και τον Κρομά να μειώνει σε 81-83 στο 39:33! Ο Μιλένκο Τέπιτς έκανε το 81-85 στα 15" για το φινάλε, ο Τζάκσον ευστόχησε σε τρίποντο για το 84-87 και ο Οκερέαφορ κέρδισε φάουλ από τον Μπρέιζελτον, διαμορφώνοντας το 84-87 με 2/2 βολές στα 8".

Ο Αγκμπελέσε μείωσε σε 86-88 και στη συνέχεια ο Μπρέιζελτον πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του Κολοσσού όμως αστόχησε σε δύσκολο layup και ο Ηρακλής έφυγε με το διπλό από τη Ρόδο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν 13/25 τρίποντα και πέτυχαν τις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζάρας… ξεκλείδωσε την άμυνα του Κολοσσού, σημειώνοντας 17 πόντους με 4/5 τρίποντα, έχοντας ακόμα 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Οκερέαφορ βοήθησε τον Ηρακλή με 12 πόντους και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπρέιζελτον είχε 0/8 σουτ εντός πεδιάς σε 21:47.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το χαμένο layup του Μπρέιζελτον στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88.